Jesteś w » Strona główna » Artykuły i porady » artykuł
PLIKI COOKIES: Serwis używa cookies. Więcej informacji w regulaminie serwisu. OK (wyłącz komunikat)

Artykuły i porady

 • Pomysł na prezent świąteczny - stacja pogodowa (cz. 5)

 • 2019-11-15 10:47 | aktualizacja: 2023-11-11 14:40
  5 pkt
 • Święta Bożego Narodzenia zbliżają się "wielkimi krokami", czas na kolejny poradnik prezentowy. Czytając ten poradnik znajdziecie informacje o nowych stacjach pogodowych, które pojawiły się w sprzedaży w 2019 roku, a które zdaniem autora mogą być ciekawym i użytecznym prezentem pod choinkę. W każdym domu potrzebny jest termometr, a stacja pogodowa to przecież taki nowoczesny rozbudowany termometr, z wieloma dodatkowymi informacjami pogodowymi, zaprezentowanymi w atrakcyjnej formie.
 • Pomysł na prezent świąteczny 2019

  Dzięki stacjom pogodowym możemy mieć nie tylko informacje o temperaturze i wilgotności, ale także o ciśnieniu powietrza, często także o wietrze i opadach, promieniowaniu słonecznym, czy jakości powietrza. I co ważne, będą to nasze realne pomiary w miejscu zamieszkania, a nie prognozy. Informacja o promieniowaniu słonecznym może być bardzo przydatna dla właścicieli domków jednorodzinnych, przy analizie opłacalności inwestycji w panele słoneczne (stacje pogodowe przydatne w fotowoltaice).

  Coraz więcej jest też nowoczesnych stacji pogodowych, które oprócz podstawowych funkcji, umożliwiają także przesyłanie pomiarów do Internetu, do serwisów pogodowych, takich jak np. Weather Underground. Takie pomiary możemy później przeglądać i analizować, nasza stacja może też przyczynić się do tworzenia lepszych prognoz pogody.

  W coraz większej liczbie domowych stacji pogodowych stosowane są nowoczesne i dokładne sensory pomiarowe SHT3x szwajcarskiej firmy Sensirion, dzięki temu, nawet w niskich ujemnych temperaturach, np. -20°C, takie urządzenia mają dokładność dużo lepszą od standardowych zaokiennych termometrów analogowych.

  Ten poradnik jest kontynuacją poprzednich poradników prezentowych, znajdują się w nim tylko nowe produkty. Dlatego warto zajrzeć także do poprzednich poradników (linki na końcu), bo jest tam wiele stacji, które mogą być dobrymi prezentami świątecznymi.

  Stacje pogodowe do 150 zł  METEO SP79
  METEO SP79


  METEO SP79 to jedna z tańszych stacji pogodowych, która wyróżnia się przede wszystkim wbudowanym projektorem rzutującym temperaturę i czas na sufit lub ścianę. Produkt posiada kolorowy wyświetlacz, radiowo ustawiany zegar, prognozę pogody oraz pomiar temperatury i wilgotności, zewnętrznej i wewnętrznej. METEO SP-79 możemy kupić już za 120 zł.

  GreenBlue GB540
  GreenBlue GB540


  GreenBlue GB540 i METEO SP84 to dwa produkty o podobnych parametrach, wyglądające niemal identycznie. Na wyświetlaczach znajdziemy "podstawowy zestaw informacji pogodowych" (prognoza, temperatura i wilgotność) rozszerzony o ciśnienie powietrza i fazy księżyca. Zegar jest ustawiany i korygowany sygnałem radiowym. Stacje GreenBlue kupimy już za 120 zł, a METEO za 135 zł.

  METEO SP78
  METEO SP78


  METEO SP78 to stacja pogody polskiej marki METEO, posiada kolorowy wyświetlacz, na którym umieszczono informacje o aktualnym czasie, prognozę pogody oraz temperaturę wewnętrzną i zewnętrzną. Cena SP78 to 130-150 zł.

  2measure 260808
  2measure 260808


  2measure 260808 i Reinston ESPOG02 to dwie bardzo podobne stacje polskich marek. Oprócz prognozy pogody oraz temperatury i wilgotności, wewnętrznej i zewnętrznej, na kolorowych ekranach urządzeń znajdziemy także informacje o ciśnieniu atmosferycznym i fazie księżyca. Oba produkty wyświetlają maksymalne (Hi) i minimalne (Lo) zarejestrowane wartości temperatury i wilgotności oraz mają możliwość ustawienia alarmów/alertów dla temperatury zewnętrznej (High/Low). Produkt marki Reinston kupimy za 140 zł, na stacje 2measure trzeba wydać trochę więcej, 150-160 zł.

  Stacje pogodowe od 150 do 200 zł  METEO SP80
  METEO SP-80


  METEO SP80 i Reinston ESPOG01 to stacje pogody różniące się wyglądem, ale mające bardzo podobne wyświetlacze, identycznie rozplanowane jak w METEO SP-69, która zadebiutowała w 2017 roku. W obu urządzeniach znajdziemy prognozę pogody, pomiar temperatury i wilgotności, ciśnienie powietrza z wykresem zmian oraz fazy księżyca. Stacja Reinston została wyposażona także w port USB do ładowania urządzeń mobilnych. SP80 ma przyciski umieszczone z tyłu, natomiast ESPOG01 z boku. METEO SP-80 kupimy już za niecałe 160 zł, jest dostępna w wersji szarej (SP80T) lub srebrnej (SP80S). Za produkt marki Reinston trzeba będzie zapłacić około 170 zł.

  TechnoLine WS6462
  TechnoLine WS 6462


  TechnoLine WS 6462 to produkt z kolorowym wyświetlaczem, prognozą pogody (składającą się z 6 symboli), zegarem sterowanym radiowym sygnałem czasu (DCF), temperaturą i wilgotnością (w pomieszczeniu i na zewnątrz), a także ciśnieniem atmosferycznym oraz fazami księżyca. Stacje WS 6462 można kupić za około 160 zł.

  METEO SP77
  METEO SP-77


  METEO SP77 - stacja pogody, która ma ładnie wyglądający wielokolorowy ekran i w zestawie dwa czujniki zewnętrzne (z pomiarem temperatury i wilgotności). Ma także prognozę pogody, radiowo sterowany zegar, fazy księżyca oraz ciśnienie powietrza. Zmiany ciśnienia z ostatnich 12 godzin są przedstawione również w formie graficznej, na wykresie słupkowym. Cena METEO SP-77 to 170 zł.

  Bresser ClimaTemp WS - widok z przodu Bresser ClimaTemp WS - widok z tyłu
  Bresser ClimaTemp WS


  Bresser ClimaTemp WS i GoGEN ME 2930 to bardzo podobne produkty, z prognozą pogody oraz pomiarem temperatury i wilgotności, wewnętrznej i zewnętrznej. Na kolorowych wyświetlaczach mamy informacje o maksymalnych i minimalnych pomiarach zewnętrznych z ostatnich 24 godzin. Możemy także ustawić alarm przekroczenia dla niskiej (Lo) i wysokiej (Hi) temperatury zewnętrznej. W stacjach najprawdopodobniej umieszczono czujnik pomiarowy wewnętrzny (temperatury i wilgotności) na zewnątrz urządzeń, w gnieździe zasilającym, co pozytywnie wpływa na dokładność pomiarów wewnętrznych ("grzejąca się" elektronika nie zawyża pomiarów). Oba produkty powinniśmy kupić w cenie 180-200 zł, chociaż cena stacji marki Bresser będzie bliższa 200 zł i może nawet ją przekraczać.

  TechnoLine WS6442
  TechnoLine WS 6442


  TechnoLine WS 6442 - to stacja pogody z kolorowym wyświetlaczem, która oprócz prognozy pogody, pomiaru temperatury i wilgotności, ma także zalecenia dotyczące wentylacji (zamknięcie/otwarcie okien) oraz fazy księżyca. Wyróżnia się także możliwością ustawienia alarmu/alertu dla temperatury wewnętrznej i zewnętrznej. WS 6442 kupimy w cenie około 200 zł.

  Stacje pogodowe od 200 do 400 zł  Bresser Thermo Hygro Quadro NLX
  Bresser Thermo Hygro Quadro NLX


  Bresser Thermo Hygro Quadro NLX to stacja pogody, której główną zaletą jest pomiar temperatury i wilgotności w 4 punktach pomiarowych (konsola + 3 czujniki) i wyświetlanie jednocześnie wszystkich informacji na kolorowym wyświetlaczu. Oprócz tego, w produkcie znajdziemy także radiowo sterowany zegar oraz prognozę pogody. Cena Thermo Hygro Quadro NLX to około 200-215 zł.

  TFA SEASON
  TFA SEASON


  TFA SEASON to bardzo ciekawa stacja pogodowa, z atrakcyjnym kolorowym ekranem, prognozą pogody, radiowo sterowanym zegarem (DCF), ciśnieniem powietrza, pomiarem temperatury i wilgotności, w pomieszczeniu i na zewnątrz, oraz fazami księżyca. Co ciekawe, to grafika prognozy pogody zmienia się w zależności od pory roku. Cena TFA SEASON to około 260 zł.

  GARNI 610 Precise
  GARNI 610 Precise


  GARNI 610 Precise - to stacja pogody, która oprócz interesującego designu, wyróżnia się także dokładnością pomiarów, w urządzeniu zastosowano szwajcarskie sensory pomiarowe SENSIRION oraz austriackie AMS. Produkt został wyposażony w kolorowy wyświetlacz LCD, na którym umieszczono informacje o prognozie pogody, temperaturze i wilgotności, ciśnieniu atmosferycznym oraz fazie księżyca. Mamy także możliwość ustawienia alarmu wysokiej i niskiej temperatury. GARNI 610 Precise kupimy w cenie około 285 zł (1698 CZK).

  Bresser ClimaTemp TB - widok z przodu Bresser ClimaTemp TB - widok z boku i tyłu
  Bresser ClimaTemp TB


  Bresser ClimaTemp TB - to sympatycznie wyglądająca stacja pogodowa z kolorowym wyświetlaczem, ciśnieniem atmosferycznym oraz fazami księżyca. Ma również prognozę pogody, radiowo sterowany zegar oraz pomiar temperatury i wilgotności, w pomieszczeniu i na zewnątrz. Jest też możliwość zdefiniowania alarmu/alertu dla temperatury (Hi/Lo). Cena ClimaTemp TB to około 295 zł (69 EUR), jest to "super nowość", która pojawiła się na początku grudnia (2019).

  Stacje pogodowe od 500 do 700 zł  Bresser 7002534 Bresser 7002535
  Bresser 7002534 (z UV) i 7002535 (z wiatromierzem)


  Bresser 7002534 i Bresser 7002535 to dwie różne, ale jednak bardzo podobne stacje pogodowe, które są "super nowościami", bo pojawiły się dopiero pod koniec września (2019). Oba produkty posiadają kolorowe wyświetlacze, prognozę pogody, temperaturę i wilgotność (wewnętrzną i zewnętrzną), ciśnienie powietrza, fazy księżyca oraz możliwość przesyłania pomiarów do serwisów pogodowych Weather Underground i WeatherCloud. Różnią się tym, że jedna stacja została wyposażona w pomiar natężenia promieniowania słonecznego i indeksu UV, a druga prędkości wiatru. Obie kupimy w identycznej cenie, około 550 zł (129 EUR).

  Bresser 7002585
  Bresser 7002585


  Bresser 7002585 to także "super nowa" stacja pogody, wyposażona w zintegrowany czujnik zewnętrzny, z wiatromierzem i deszczomierzem, również ma możliwość przesyłania pomiarów do serwisów pogodowych Weather Underground i WeatherCloud. Także w tym produkcie znajdziemy kolorowy wyświetlacz, prognozę pogody, pomiar temperatury i wilgotności (wewnętrznej i zewnętrznej), ciśnienie atmosferyczne, a także fazy księżyca. Stację pogodową Bresser 7002585 możemy kupić w cenie około 650 zł (149 EUR).

  Stacje pogodowe od 700 do 1100 zł  Bresser 7002570 - widok z czujnikiem Bresser 7002570 - widok z tyłu
  Bresser PC Weather Station z czujnikiem 6 w 1 (7002570)


  Bresser 7002570 i GARNI 935PC to bardzo podobne produkty z "czarno-białym" wyświetlaczem LCD, wyposażone w zintegrowany czujnik zewnętrzny posiadający wiatromierz, deszczomierz, pomiar temperatury i wilgotności oraz promieniowania UV (UVI). Stacje mają własną wbudowaną pamięć (na 50 dni przy zapisie co 5 minut), w której archiwizują pomiary, możemy je też podłączyć do komputera PC, a dane można wyeksportować w formacie CSV lub XLS (EXCEL). Na wyświetlaczach jest możliwość zobaczenia, na wykresie słupkowym, jak zmieniało się w czasie ciśnienie powietrza, temperatura, wilgotność oraz opady deszczu. Jest też możliwość zdefiniowania alarmów "Hi/Lo" dla mierzonych parametrów pogodowych. GARNI 935 PC kupimy za 780 zł, cena stacji Bresser 7002570 to około 850 zł (199 EUR).

  Stacja pogodowa typu HP3500 (Ecowitt HP3500B) Stacja pogodowa typu HP3501 (Ecowitt HP3501)
  Stacje typu HP3500 i HP3501
  (Ecowitt HP3500B i HP3501)


  Stacje pogodowe typu HP3500 i HP3501 to interesujące produkty, które mogą bardzo dobrze sprawdzić się w roli małego domowego "centrum meteo". Stacje są bardzo podobne, różnią się głównie czujnikami zewnętrznymi, HP3500 ma jeden czujnik zintegrowany (wszystko w jednym), natomiast HP3501 to model z oddzielnymi czujnikami wiatru, deszczu oraz temperatury i wilgotności.

  Oba produkty zostały wyposażone w pomiar ciśnienia atmosferycznego, temperatury i wilgotności, promieniowania słonecznego, siły i prędkości wiatru oraz opadów deszczu. Informacje pomiarowe są wyświetlane na kolorowych wyświetlaczach, mogą być automatycznie archiwizowane na kartach pamięci, a także przesyłane do serwisów pogodowych (np. Weather Underground). Pomiary możemy przeglądać także na komputerze PC.

  Co ważne, to do obu urządzeń możemy dokupić dodatkowe czujniki zewnętrzne, takie jak np. wilgotności gleby, jakości powietrza (PM2.5) itp. Oba modele stacji, w dniu pisania tego tekstu, nie były jeszcze dostępne w Polsce, ale możemy je kupić przez Internet np. pod marką Ecowitt, model HP3500 (Ecowitt HP3500B) kupimy w cenie około 200 USD (770 zł), a model HP3501 (Ecowitt HP3501) za niecałe 270 USD, czyli po przeliczeniu będzie to około 1050 zł.

  Stacja typu HP2550 (Froggit HP1000SE) Stacja typu HP2551 (Ecowitt HP2551)
  Stacje typu HP2550 i HP2551
  (Froggit HP1000SE PRO i Ecowitt HP2551)


  Stacje pogodowe typu HP2550 i HP2551 to praktycznie identyczne produkty, różniące się tylko zintegrowanym czujnikiem zewnętrznym, w HP2550 jest on trzyramienny (Y), a w HP2551 dwuramienny (I). Obie stacje mają 7 calowe kolorowe wyświetlacze, prognozę pogody, pomiar temperatury i wilgotności (w pomieszczeniu i na zewnątrz), ciśnienie powietrza, prędkość i kierunek wiatru, opady deszczu, pomiar promieniowania słonecznego, a także wschody i zachody słońca oraz fazy księżyca.

  Dane pomiarowe mogą być automatycznie archiwizowane na karcie pamięci oraz przesyłane, za pomocą Wi-Fi, do serwisów pogodowych, takich jak np. Weather Underground. Do obu produktów możemy podłączyć dodatkowe czujniki temperatury i wilgotności, wilgotności gleby oraz jakości powietrza (PM2.5).

  Stacje typu HP2550 (np. Froggit HP1000SE PRO) kupimy w cenie około 1100 zł (260 EUR), natomiast model HP2551 (Ecowitt HP2551) kupimy za 280 USD, czyli około 1080 zł.  Autor: Parasol (Stacje-Pogody.pl)
  Źródło informacji i zdjęć: Bresser GmbH, Fine Offset Electronics, Ecowitt, TFA Dostmann, TechnoLine, METEO (Metrex), GreenBlue (CENTRUMELEKTRONIKI), 2measure (BROWIN), Froggit (HS Group GmbH & Co. KG), Reinston (Euro-net Sp. z o.o.), GARNI technology
 • Komentarze (1)

  • Ocena treści
   Komentarz
  • 5
   Dodałbym jeszcze, że kupując na Ecowit możemy złożyć sobie dowolny zestaw np: konsola HP2551-C plus oddzielne czujniki jak w HP3501. Dla lubiących eksperymentować, dostępny jest już ultradźwiękowy wiatromierz WS80 za ok 110$.
   Data: 2019-11-17 09:13:50
   Dodał: felix
  Dodaj komentarz
  • Ocena treści:
  • Imię (nick):
  • Komentarz:

   Komentarz może mieć do 1999 znaków. Liczba wprowadzonych znaków: 0
  • Wpisz kod z obrazka:    Aby dodać komentarz wpisz kod z obrazka
 
Copyright © 2023 Stacje-Pogody.pl. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.
Powered by WMrecenzje