Jesteś w » Strona główna » Artykuły i porady » artykuł
PLIKI COOKIES: Serwis używa cookies. Więcej informacji w regulaminie serwisu. OK (wyłącz komunikat)

Artykuły i porady

 • Stacja pogody typu HP3500 - jedna z ciekawszych stacji do zastosowań domowych

 • 2018-09-24 00:18 | aktualizacja: 2019-03-13 22:32
 • HP3500 to bardzo ciekawa stacja pogodowa, która wydaje się być jedną z lepszych propozycji do zastosowań domowych. Produkt ma kolorowy ekran, został wyposażony w pomiar wiatru i deszczu, promieniowania słonecznego, ciśnienia powietrza oraz temperatury i wilgotności. Wszystkie pomiary mogą być archiwizowane, istnieje także możliwość automatycznego przesyłania danych do serwisów pogodowych, jest też dostępne oprogramowanie na PC.
 • Stacja pogody typu HP3500 - w domu


  W dużym skrócie można opisać stacje typu HP3500, jako rozwinięcie modelu HP3000, który został dodatkowo wyposażony w wiatromierz i deszczomierz, czujnik promieniowania słonecznego, pomiar ciśnienia atmosferycznego, przesyłanie danych do serwisów pogodowych (np. Weather Underground), oprogramowanie do PC oraz aplikacje na urządzenia mobilne. Jednocześnie z dodaniem nowych możliwości, w HP3500 ograniczono obsługę zewnętrznych czujników temperatury/wilgotności do jednego, który został umieszczony w zintegrowanym czujniku zewnętrznym. HP3000 mógł obsługiwać nawet 8 czujników temperatury/wilgotności - trochę szkoda, że tego nie pozostawiono.

  Stacja pogody typu HP3500 - konsola i czujniki Stacja pogody typu HP3500 - konsola
  Stacja pogody typu HP3500


  Stacja bazowa (konsola) HP3500 nie posiada pomiaru temperatury i wilgotności oraz ciśnienia powietrza, dlatego do zestawu dołączono dodatkowy czujnik, który przesyła te informacje do konsoli, co 48 sekund. Jeżeli nie zależy nam bardzo na informacji o temperaturze i wilgotności w pomieszczeniu, to możemy umieścić czujnik wewnętrzny na zewnątrz, i w ten sposób będziemy mieli dodatkowe informacje o warunkach panujących na zewnątrz.

  Stacja pogody typu HP3500 - czujnik wewnętrzny
  Stacja pogody typu HP3500 - czujnik wewnętrzny


  Zintegrowany czujnik zewnętrzny, typu WH69, posiada pomiar temperatury i wilgotności, prędkości i kierunku wiatru, opadów deszczu oraz pomiar promieniowania słonecznego i indeksu UV. Czujnik zasilany jest przede wszystkim energią słoneczną, ale gdy ilość światła słonecznego jest niewystarczająca do prawidłowego działania, to do zasilania zostaną wykorzystane baterie.

  Stacja pogody typu HP3500 - zintegrowany czujnik zewnętrzny
  Stacja pogody typu HP3500 - zintegrowany czujnik zewnętrzny


  Konsola stacji ma kolorowy wyświetlacz TFT o wielkości 4.3 cala (10,92 cm). W lewej górnej części ekranu znajdziemy wykres danych historycznych. Na wykresie możemy zobaczyć jak zmieniały się pomiary (ciśnienia, temperatury, wilgotności, prędkości wiatru, opadów, UV, promieniowania słonecznego, temperatury odczuwalnej i punktu rosy) w ostatnich 12, 24, 48 lub 72 godzinach. W prawej górnej części wyświetlacz znajdziemy informacje dotyczące wiatru (prędkość, kierunek, porywy). Pod sekcją wykresów i wiatru, znajdują się informacje o ciśnieniu atmosferycznym, indeksie UV, promieniowaniu słonecznym oraz opadach deszczu. Na samym dole wyświetlacza umieszczono informacje o temperaturze i wilgotności, z czujnika wewnętrznego i zintegrowanego zewnętrznego.

  Stacja pogody typu HP3500 - rozmieszczenie elementów na wyświetlaczu
  Stacja pogody typu HP3500 - rozmieszczenie elementów na wyświetlaczu


  Stacje HP3500 wyposażono w gniazdo USB, do podłączenia komputera PC, oraz slot na karty pamięci microSD, do archiwizacji danych pomiarowych. Do monitorowania stacji pogodowej na komputerze służy oprogramowanie EasyWeather 2. Za pomocą tego oprogramowania możemy zobaczyć aktualne dane pogodowe ze stacji, zmienić ustawienia w konsoli (np. interwał archiwizacji danych na karcie), ustawić i aktywować alarmy (high/low), dokonać kalibracji wartości pomiarowych, czy zobaczyć wartości maksymalne/minimalne. Dzięki oprogramowaniu możemy także uzyskać dostęp do danych zarejestrowanych na karcie pamięci i wyświetlić je w formie wykresu.

  Stacja pogody typu HP3500 - oprogramowanie EasyWeather 2 (ekran główny) Stacja pogody typu HP3500 - oprogramowanie EasyWeather 2 (ekran karty pamięci) Stacja pogody typu HP3500 - oprogramowanie EasyWeather 2 (ekran wykresów)
  Stacja pogody typu HP3500 - oprogramowanie do PC (EasyWeather 2)


  Konsola rejestruje automatycznie dane na karcie, gdy do gniazda microSD włożona jest karta pamięci. Dane na karcie są zapisywane w formacie CSV (wartości oddzielane przecinkami), mogą być rejestrowane nie częściej niż raz na minutę, interwał zapisu możemy zmienić tylko za pomocą oprogramowania na komputerze PC. Karta o wielkości 1 GB powinna wystarczyć na zapisanie 10 lat pomiarów.

  HP3500 ma możliwość kalibracji pomiarów, jeżeli mamy jakieś dokładne urządzenie referencyjne (np. termometr wzorcowy w przypadku korekty temperatury), to możemy skorygować pomiary dla temperatury, wilgotności, kierunku wiatru, opadów oraz ciśnienia bezwzględnego i względnego.

  Stacja ma także możliwość ustawienia alarmów/alertów (high/low), które poinformują nas o zbyt wysokich lub zbyt niskich wartościach pomiarowych. Takie alarmy możemy zdefiniować dla temperatury, wilgotności, ciśnienia, prędkości i porywów wiatru, temperatury odczuwalnej oraz punktu rosy. Kiedy zostanie spełniony warunek alarmu, rozlegnie się sygnał dźwiękowy i ikona alarmu (dzwonek) zacznie migać.

  Konsola HP3500 umożliwia automatyczne wysyłanie danych pomiarowych do serwisów pogodowych, takich jak Weather Underground, WeatherCloud, czy WOW (Weather Observations Website). Dane przesyłane są za pomocą połączenia Wi-Fi, do którego konfiguracji służy aplikacja "WS View", dostępna na systemy Android i iOS. W aplikacji możemy zobaczyć także aktualne pomiary oraz dane historyczne z ostatnich kilkunastu godzin - w formie wykresów.

  Stacja pogody typu HP3500 - aplikacja WS View (Android) - ekran 1 Stacja pogody typu HP3500 - aplikacja WS View (Android) - ekran 2 Stacja pogody typu HP3500 - aplikacja WS View (Android) - ekran 3 Stacja pogody typu HP3500 - aplikacja WS View (Android) - ekran 4
  Aplikacja WS View (system Android) źródło: Google Play


  Dzięki pomiarowi promieniowania słonecznego w jednostkach w/m2 i archiwizacji pomiarów na karcie pamięci, produkt może zostać wykorzystany w fotowoltaice, do oszacowania opłacalności inwestycji w panele słoneczne.

  Stacja ta jest "super nowością", którą aktualnie możemy kupić pod marką Ecowitt (model HP3500B), w cenie około 200 USD.

  Podsumowując, HP3500 to bardzo ciekawy produkt i wszystko wydaje się wskazywać na to, że może to być jedna z lepszych stacji pogodowych do zastosowań domowych.

  Aktualizacja (2019-03-13)
  Ecowitt udostępnia do HP3500B aktualizację oprogramowania wewnętrznego (firmware), dzięki której stacja może obsługiwać 8 czujników temperatury i wilgotności (WH31), 1 czujnik jakości powietrza PM2.5 (WH41) i 1 czujnik wilgotności gleby (WH51).

  Stacja pogodowa HP3000 - 8 czujników, kolorowy ekran, wykresy i eksport do PC

  Autor: Parasol (Stacje-Pogody.pl)
  Źródło informacji i zdjęcia: ECOWITT
 • Dodaj komentarz
  • Ocena treści:
  • Imię (nick):
  • Komentarz:

   Komentarz może mieć do 1999 znaków. Liczba wprowadzonych znaków: 0
  • Wpisz kod z obrazka:    Aby dodać komentarz wpisz kod z obrazka
 
Copyright © 2024 Stacje-Pogody.pl. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.
Powered by WMrecenzje