Jesteś w » Strona główna » Opis parametrów stacji
PLIKI COOKIES: Serwis używa cookies. Więcej informacji w regulaminie serwisu. OK (wyłącz komunikat)

Opis parametrów stacji

  • Czas i data
    Aktualny czas i data.
  • Zegar sterowany sygnałem radiowym
    Tak oznaczone produkty posiadają zegar synchronizowany kodem czasowym, który jest wysyłany w paśmie radiowy z naziemnego nadajnika podłączonego do atomowego wzorca czasu. Taki sygnał radiowy jest stosowany do dokładnej synchronizacji czasu. Istnieje wiele nadajników i formatów sygnału czasu, np. DCF77 w Europie, WWVB w USA, MSF w Wielkiej Brytanii. W Polsce odbierany jest tylko sygnał DCF77, który jest nadawany na częstotliwości 77,5 kHz z miejscowości Mainflingen, 25 km od Frankfurtu nad Menem w Niemczech. Sygnał ten jest stablilizowany za pomocą cezowego zegara atomowego znajdującego się w laboratoriach w Brunszwiku. Nadajnik w Mainflingen nadaje z mocą 50 kW, dzięki czemu zasięg sygnału rozciąga się w promieniu do 2000 km od nadajnika i obejmuje swoim zasięgiem Europę Zachodnią i Środkową.
    Zasięg sygnału DCF
  • Prognoza pogody
    Jest to przewidywanie czasowych i przestrzennych zmian stanu atmosfery. Podstawowe parametry opisujące stan atmosfery to ciśnienie, temperatura, prędkość i kierunek wiatru. Prognoza w stacjach wyświetlana jest w formie symboli np. słońca, chmur, deszczu itp.
    Prognoza pogody
  • Postać pogodynki
    To wyświetlająca się na ekranie stacji postać, która jest zawsze ubrana stosownie do pogody. Czasem pojawia się na ekranie w stroju plażowym, czasem z parasolką, a czasem w zimowym płaszczu i powiewającym szalu.
    Postać pogodynki
  • Temperatura wewnętrzna
    Temperatura wewnątrz pomieszczenia, w którym znajduje się stacja.
  • Temperatura wewnętrzna min/max
    Maksymalne i minimalne wartości temperatury wewnątrz pomieszczenia, w którym znajduje się stacja w określonym okresie.
  • Temperatura zewnętrzna
    Temperatura atmosfery na zewnątrz, informacja dostarczana z czujnika zewnętrznego. Prawidłowy pomiar powinien być dokonany na wysokości 2 m nad gruntem, czujnik temperatury powinien być osłonięty przed bezpośrednim promieniowaniem słonecznym.
  • Temperatura zewnętrzna min/max
    Maksymalne i minimalne wartości temperatury atmosfery na zewnątrz w określonym okresie - informacja dostarczana z czujnika zewnętrznego.
  • Wilgotność wewnętrzna
    Jest to zawartość pary wodnej w powietrzu wewnątrz pomieszczenia, w którym znajduje się stacja - wyrażona w procentach.

    Stacje podają wilgotność względną, czyli wyrażony w procentach stosunek ciśnienia cząstkowego pary wodnej zawartej w powietrzu do prężności pary wodnej nasyconej w tej samej temperaturze. Przykładowo: wilgotność względna powietrza 70% oznacza, że powietrze zawiera 70% ilości pary nasyconej, która mogłaby być w nim zawarta w tej temperaturze. Wilgotność 0% oznacza, że w powietrzu nie ma pary wodnej.

    Wilgotność
  • Wilgotność wewnętrzna min/max
    Maksymalne i minimalne wartości zawartości pary wodnej w powietrzu wewnątrz pomieszczenia, w którym znajduje się stacja w określonym okresie - wyrażone w procentach.
  • Wilgotność zewnętrzna
    Zawartość pary wodnej w powietrzu atmosferycznym - wyrażona w procentach. Informacja dostarczana z czujnika zewnętrznego.
  • Wilgotność zewnętrzna min/max
    Maksymalne i minimalne wartości zawartości pary wodnej w powietrzu atmosferycznym w określonym okresie - wyrażone w procentach. Informacja dostarczana z czujnika zewnętrznego.
  • Punkt rosy
    Dew point, czyli temperatura punktu rosy. Temperatura powietrza, w której zostaje ono całkowicie nasycone parą wodną. Czyli temperatura powietrza w której woda zaczyna się skraplać bo wilgotność względna przekroczy 100%.
  • Temperatura odczuwalna
    Wind chill, określa jakie odczucie termiczne wystąpi przy danych warunkach pogodowych. Wyliczana jest na podstawie takich parametrów jak: temperatura powietrza, siła wiatru, wilgotność i opady.
  • Ciśnienie atmosferyczne
    Siła, z jaką słup powietrza atmosferycznego działa na jednostkę powierzchni w wyniku swego ciężaru. Ciśnienie powietrza zmienia się w przybliżeniu wykładniczo wraz z wysokością nad poziomem morza, im wyższa wysokość tym ciśnienie jest mniejsze. Ciśnienie możemy podzielić na: ciśnienie bezwzględne i ciśnienie względne.

    Ciśnienie bezwzględne (ang. absolute) - to ciśnienie, które występuje danego dnia w danej miejscowości w której znajduje się stacja pogody (barometr).

    Ciśnienie względne (ang. relative) - to ciśnienie zredukowane do poziomu morza, czyli jest ciśnieniem, jakie wystąpiłoby danego dnia w danej miejscowości gdyby znajdowała się na poziomie morza.

    Ciśnienie względne podaje się w prognozach pogody po to, aby uniknąć jednoczesnego podawania wysokości nad poziomem morza, na której dokonano przewidywań lub pomiaru.

    Ciśnienie atmosferyczne
  • Trend zmian ciśnienia (pogody)
    Wskaźnik przeważnie w postaci strzałki, pokazujący tendencje zmian pogody. Jeżeli ciśnienie spada pokazuje się strzałka skierowana w dół wskazująca na pogorszenie pogody, gdy ciśnienie rośnie pokazuje się strzałka w górę wskazująca na poprawę pogody.
    Trend zmian ciśnienia (pogody)
  • Ciśnienie min/max
    Maksymalne i minimalne wartości ciśnienia w określonym czasie.
  • Wykres zmian ciśnienia
    Przeważnie wykres słupkowy przedstawiający zmiany ciśnienia w czasie w ciągu ostatnich godzin (np. ostatnie 24h).
    Wykres zmian ciśnienia
  • Fazy księżyca
    Ikonki pokazują jaka część Księżyca oświetlona przez Słońce jest widoczna z Ziemi.
    Fazy księżyca
  • Wschody i zachody słońca
    Informacja o aktualnych godzinach wschodów i zachodów słońca.
    Wschody i zachody słońca
  • Prędkość wiatru
    Informacja o aktualnej prędkości wiatru podawana w m/s, km/h lub w węzłach oraz w umownej skali Beauforta. Przeważnie jest prezentowana razem z informacją o porywach - gust of wind. Informacja pochodząca z czujnika zewnętrznego - wiatromierza (anemometr).
  • Kierunek wiatru
    Informacja o aktualnym kierunku wiatru, prezentowana przeważnie na tzw. róży wiatrów. Dane pochodzą z czujnika zewnętrznego - wiatromierza (anemometr).
    Prędkość i kierunek wiatru
  • Opady deszczu
    Pomiar opadów deszczu za pomocą deszczomierza. Zewnętrzny czujnik wysyła informacje o aktualnych opadach, które stacja przelicza aby otrzymać ilość milimetrów wody jaka spadła na metr kwadratowy w ciągu jednej godziny.
    Opady deszczu
  • Promieniowanie słoneczne
    Tak oznaczone stacje pogodowe umożliwiają pomiar natężenia promieniowania słonecznego docierającego do powierzchni Ziemi, przeważnie w jednostkach W/m2 lub lux. Do górnych granic atmosfery dociera promieniowanie słoneczne o średnim rocznym natężeniu około 1361 W/m2, jest to tzw. stała słoneczna. Natężenie promieniowania słonecznego docierające do powierzchni Ziemi zależy od położenia słońca (kąt azymutalny, kąt zenitalny) oraz "przepuszczalności atmosfery". W bezchmurny dzień, na poziomie morza, normalnie dociera do Ziemi około 1000-1050 W/m2. Ale rzeczywista "siła" promieniowania słonecznego zależy przede wszystkim od kąta słońca i warunków atmosferycznych.

    Promieniowanie słoneczne
  • UV Index (UVI)
    Stacje pogodowe podające aktualny poziom promieniowania UV w postaci wskaźnika (indeksu), którego wartości mieszczą się w granicach od 0 do 16. Im wartość UVI jest wyższa, tym jest większa możliwość uszkodzenia skóry i oczu, i tym mniej czasu na słońcu jest do tego potrzebne. Index UV w zakresie 0-2 to brak zagrożenia dla ludzi, w zakresie 3-5 to średnie zagrożenie, 6-7 to wysokie zagrożenie, 8-10 to bardzo wysokie zagrożenie, natomiast poziomy UVI powyżej 11 to ekstremalne zagrożenie podczas przebywania na słońcu.
    Promieniowanie UV
  • Usłonecznienie
    Informacja z czujnika zewnętrznego o aktualnym usłonecznieniu, czyli liczbie godzin "słonecznych" w określonym czasie np. w ciągu jednego dnia.
    Nasłonecznienie
  • FARS
    To osłona przeciwsłoneczna (czujnika temperatury/wilgotności) z wentylatorem. Taka osłona minimalizuje wpływ promieniowania słonecznego na pomiar temperatury, jest to rozwiązanie dobrze znane z amerykańskich stacji Vantage Pro2 firmy Davis Instruments. FARS to skrót (ang.) od "Fan Aspirated Radiation Shield".
  • METEOTIME
    Prognoza METEOTIME nadawana jest z miejscowości Mainflingen w Niemczech (sygnał DCF77). METEOTIME zawiera informacje o pogodzie dla 90 regionów w całej Europie na najbliższe kilka dni. Dane dla Polski zawierają prognozę dla 3 regionów: 81 - region Gdańsk, 82 - region Warszawa, 83 - region Kraków. Na poniższym zdjęciu mapa zasięgów prognoz.
    METEOTIME
  • Wykresy na wyświetlaczu
    Niektóre stacje umożliwiają prezentacje archiwalnych danych pogodowych w postaci wykresów.
    Wykresy na wyświetlaczu
  • Wyświetlacz dotykowy
    Wyświetlacz typu touchscreen, wszystkie funkcje obsługowe wykonuje się dotykając w odpowiednich miejscach wyświetlacz.
  • Zasilanie słoneczne
    Niektóre stacje posiadają czujniki zewnętrzne zasilane ogniwami słonecznymi.
  • Zapis danych w pamięci
    Informacja, że stacja zapisuje dane pogodowe we wbudowanej pamięci i umożliwia ich późniejsze przeglądanie.
  • Wielkość pamięci (rekordy danych)
    Informacja o liczbie możliwych do zapisania danych pogodowych. Po przekroczeniu tej wartości stare dane są przeważnie nadpisywane.
  • Współpraca ze smartfonami/tabletami
    Tak oznaczone produkty umożliwiają wyświetlanie informacji pochodzących ze stacji pogodowej na urządzeniach mobilnych typu smartfon lub tablet. Potrzebna do tego jest specjalna aplikacja (przeważnie darmowa). Możliwe są dwa rodzaje współpracy ze stacjami pogodowymi, dane mogą być przesyłane na smartfon/tablet bezpośrednio np. za pomocą komunikacji Bluetooth lub pobierane z serwera Internetowego.
    Współpraca ze smartfonami/tabletami
    Zdjęcie aplikacji Oregon Scientific Anywhere Weather
  • MOBILE ALERTS / WeatherHub
    Stacje pogodowe tak oznaczone współpracują z systemem Mobile Alerts. Mobile Alerts to system domowego monitoringu bazującego na czujnikach, stworzony przez firmy TFA, TechnoLine i La Crosse Technology. Do danych z czujników mamy dostęp z dowolnego miejsca na świecie, poprzez aplikacje dostępną na smartfony i tablety. Oprócz czujników związanych z pogodą, jest dostępnych wiele innych np. wykrywania wody, kosztów energii, zamknięcia okna/drzwi, monitoringu akustycznego urządzeń alarmowych itp.
  • Wysyłanie danych do Internetu
    Stacje tak oznaczone przesyłają dane pomiarowe na serwery umieszczone w Internecie. Wymagane jest stałe łącze internetowe i najczęściej router Wi-Fi. Aktualnie są stosowane dwa rozwiązania, albo dane są przesyłane na serwery producenta, skąd można je wyświetlać na urządzeniach mobilnych i komputerach PC (np. stacja Netatmo), albo do serwisu pogodowego Weather Underground (np. Renkforce WH2600).
    Wysyłanie danych do Internetu
  • Weather Underground
    Stacje pogodowe, które samoczynnie, bez pomocy komputera i dodatkowego oprogramowania, przesyłają dane do internetowego serwisu pogodowego Weather Underground. W serwisie Weather Underground można znaleźć dane z ponad 250 tyś. prywatnych stacji pogodowych.

    Weather Underground
  • Prognoza z Internetu
    Dane pogodowe wyświetlane przez stacje pobierane są z Internetu.
  • Współpraca z Tuya Smart
    Tak oznaczone produkty są zgodne z platformą inteligentnego domu Tuya Smart.
    Tuya Smart
  • Podłączenie do PC
    Niektóre stacje pogodowe umożliwiają podłączenie stacji do komputera.
  • Rodzaj złącza do PC
    Rodzaj złącza używany do połączenia stacji z komputerem. Przeważnie stacje mają złącza COM (wolny transfer) lub USB (szybki transfer danych). Zdarzają się też stacje z wyjściem LAN umożliwiającym bezpośrednie podłączenie stacji do Internetu.
  • Analiza danych na PC
    Możliwość za pomocą odpowiedniego oprogramowania prezentacji i analizy danych pogodowych na komputerze. Przeważnie takie oprogramowanie umożliwia: zgrywanie danych pogodowych zapisanych w pamięci stacji, prezentacje aktualnych danych pogodowych oraz analizę i obróbkę tych danych. Niektóre programy umożliwiają także prezentacje danych w Internecie. Najpopularniejsze oprogramowanie to: Heavy Weather, Weather Display, Cumulus, Easy Weather.
    Dane pogodowe na PC 1   Dane pogodowe na PC 2
  • Cyfrowa ramka do zdjęć
    Niektóre stacje pogodowe mogą pełnić rolę cyfrowej ramki do zdjęć.
  • Pomiar jakości powietrza
    Tak oznaczone produkty posiadają możliwość wykrywa różnych substancji w powietrzu, które mogą być szkodliwe dla ludzi (np. formaldehydu, rozpuszczalników, tlenku węgla, dwutlenku węgla CO2, metanu, dymu papierosowego itp.). Pomiaru stężenia szkodliwych substancji jest przeważnie wyświetlany w ppm (według skali CO2). Przykładem produkt, który wykrywa w powietrzu kilka rodzajów substancji szkodliwych, takich jak pyły zawieszone (PM2.5 i PM10), lotne związki organiczne i formaldehyd, jest np. METEO SP74.
    Meteo SP74
    Źródło zdjęcia: METEO
  • Wykrywana substancja w powietrzu
    Rodzaj wykrywanej substancji w powietrzu. Pyły zawieszone (PM) - stałe cząstki, które mogą być pochodzenia naturalnego lub produkowane przez człowieka (zanieczyszczenia). PM2.5 to pyły o wielkości cząstek nie większej niż 2.5 mikrometra, a PM10 nie większej niż 10 mikrometrów. Lotne związki organiczne (VOC) - znajdują się w farbach, klejach, zmywaczach, lakierach, rozpuszczalnikach, środkach przeciw molom, odświeżaczach powietrza, środkach czystości, dezodorantach, papierosach i wielu innych produktach. Formaldehyd (HCHO) - to organiczny związek chemiczny, jest gazem o charakterystycznej duszącej woni, ze względu na powszechne występowanie, stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia. Dwutlenek węgla (CO2) - bezbarwny i bezwonny gaz, jest produktem spalania i oddychania, w dużych stężeniach szkodliwy dla zdrowia.
  • Wykrywanie wyładowań (piorunów)
    Tak oznaczone stacje pogodowe zostały wyposażone w czujnik wyładowań atmosferycznych (piorunów).
  • Kolorowy wyświetlacz
    Stacje pogodowe tak oznaczone zostały wyposażone w kolorowy wyświetlacz. Przykładem takiego wyświetlacza może być ten zastosowany w stacji pogodowej ADE WS 1600.
    Kolorowy wyświetlacz w ADE WS 1600
    Źródło zdjęcia: ADE
  • Zmiana koloru wyświetlacza od temperatury
    Stacje tak oznaczone mają możliwość automatycznej zmiany koloru wyświetlacza w zależności od temperatury zewnętrznej. Przeważnie jest kilkanaście zakresów temperatury, do których przyporządkowane są określone kolory. Przykładowo, wyświetlacz może mieć kolor zielony w temperaturze od 4°C do 8°C, a pomarańczowy w temperaturach 20-24°C.
    Zmiana koloru wyświetlacza od temperatury
    (Na zdjęciu: zakresy temperatury i odpowiadające im kolory w SENCOR SWS 9700)
  • Projektor
    Stacje pogodowe tak oznaczone posiadają wbudowany projektor (najczęściej obracany), rzutujący na ścianę lub sufit np. prognozę pogody, czas, temperaturę itp. Przykładem takiego produktu może być Oregon Scientific PROJI.
    Oregon Scientific PROJI
    Źródło zdjęcia: Oregon Scientific
  • Pasmo radiowe
    Pasmo na jakim komunikują się ze sobą stacja pogodowa i czujniki zewnętrzne. Standardowe pasmo w stacjach meteorologicznych to 433 MHz, nowsze to 868 MHz. Pasmo 433 MHz jest mocno eksploatowane, wykorzystywane jest także przez np. piloty alarmów, piloty do bram garażowych, dzwonki bezprzewodowe, gniazdka na pilota, immobilizery, czujki alarmowe i wiele innych urządzeń. Pasmo 868 MHz jest zdecydowanie mniej zatłoczone i jednocześnie bardziej odporne na zakłócenia radiowe, powodowane przez urządzenia wykorzystywane w gospodarstwach domowych.

    Pojawia się także coraz więcej produktów, które komunikują się za pomocą łączności Bluetooth. Są to przeważnie stacje pogodowe bez wyświetlacza (czujniki), które wszystkie dane przesyłają do urządzenia mobilnego, pełniącego wtedy funkcję wyświetlacza i archiwizatora pomiarów. Przykładem takiego produktu może być seria Oregon Scientific Weather+.

    Oregon Scientific Weather+ (plus)
    Źródło zdjęcia: Oregon Scientific
  • Maksymalny zasięg (m)
    Maksymalny zasięg (w wolnej przestrzeni, w idealnych warunkach atmosferycznych) w jakim komunikacja między stacją a czujnikami jest jeszcze możliwa.
  • Obsługiwane czujniki
    Maksymalna liczba czujników zewnętrznych z jaką dana stacja pogodowa może współpracować. Brane są pod uwagę wszystkie czujniki (termo/higro, wiatromierz, deszczomierz, czujnik UV itp.).
  • Minimalna temperatura (°C)
    Jest to najniższa temperatura jaką stacja pogodowa (czujnik zewnętrzny) jest w stanie zmierzyć. Przykładowo, jeżeli zakres mierzonych temperatur wynosi od -10°C do +60°C, to temperatura minimalna będzie wynosiła -10°C.
  • Dodatkowe informacje
    Opis dodatkowych parametrów, właściwości, dane techniczne itp.
 
Copyright © 2024 Stacje-Pogody.pl. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.
Powered by WMrecenzje