Jesteś w » Strona główna » Artykuły i porady » artykuł
PLIKI COOKIES: Serwis używa cookies. Więcej informacji w regulaminie serwisu. OK (wyłącz komunikat)

Artykuły i porady

 • Stacje pogodowe przydatne w fotowoltaice

 • 2018-06-23 23:31 | aktualizacja: 2018-06-23 23:31
 • Stacje pogodowe z pomiarem promieniowania słonecznego mogą być bardzo przydatne przy analizie opłacalności zakupu paneli słonecznych. Także w przypadku istniejących już instalacji słonecznych, stacja pogodowa może być bardzo pomocna, bo może służyć do ich "monitorowania", czy wykrywania problemów z fotoogniwami.
 • Stacje pogodowe przydatne w fotowoltaice

  Do oszacowania opłacalności inwestycji w panele słoneczne potrzebujemy przede wszystkim informacji o nasłonecznieniu, które jest natężeniem promieniowania słonecznego w określonym czasie.

  Aby zorientować się, jakie możemy mieć nasłonecznienie w miejscu instalacji paneli, konieczny jest pomiar natężenia promieniowania słonecznego, najlepiej przez pełny rok czasu. Do tego możemy wykorzystać stację pogodową wyposażoną w czujnik promieniowania słonecznego. Dzięki temu, będziemy mogli obliczyć realne nasłonecznienie i z dużym prawdopodobieństwem, bo popartym własnymi pomiarami, oszacować opłacalność zakupu instalacji słonecznej.

  Dodatkowo stacja pogodowa może być przydatna do monitorowania paneli słonecznych, możemy badać wpływ zmian warunków atmosferycznych na ilość generowanej energii elektrycznej. Stacja może także służyć do rozpoznawania zabrudzenia, czy starzenia się paneli, czyli sytuacji, gdy przy takim samym poziomie promieniowania słonecznego, generowana przez panel ilość energii jest zauważalnie mniejsza.

  Aby obliczyć nasłonecznienie potrzebujemy informacji o promieniowaniu słonecznym w jednostkach W/m², wybierając stację pogodową warto zwrócić na to uwagę.

  Poniżej kilka ciekawszych stacji pogodowych, które powinny dość dobrze sprawdzić się w fotowoltaice.

  Davis Vantage Pro2 Plus


  Davis Vantage Pro2 Plus
  Davis Vantage Pro2 Plus (zdjęcie: Davis Instruments)


  Davis Vantage Pro2 Plus - stacja pogodowa znanej i cenionej amerykańskiej firmy Davis Instruments, posiada czujnik promieniowania słonecznego i podaje informacje o promieniowaniu w jednostkach W/m². Cena Vantage Pro2 Plus to około 5000 zł. Ale aby archiwizować pomiary konieczne jest zakupienie tzw. WeatherLink, czyli rejestratora danych z oprogramowaniem. Koszt WeatherLink w wersji USB to około 800 zł.

  EUROCHRON EFWS2900


  EUROCHRON EFWS2900
  EUROCHRON EFWS2900 (zdjęcie: Conrad Electronic)


  EUROCHRON EFWS2900 - niedroga stacja pogodowa z kolorowym wyświetlaczem, pomiarem promieniowania słonecznego i automatycznym wysyłaniem danych do serwisu pogodowego Weather Underground. Informacja o aktualnym promieniowaniu może być wyświetlana w W/m², a archiwalne pomiary możemy analizować w serwisie Weather Underground. EFWS2900 kupimy za około 650 zł. Więcej informacji o tym produkcie przeczytacie tutaj: EUROCHRON EFWS2900 - kolorowy wyświetlacz i wysyłanie danych do Weather Underground.

  EUROCHRON EGWS1000 (GPRS)


  EUROCHRON EGWS1000
  EUROCHRON EGWS1000 (GPRS) (zdjęcie: Conrad Electronic)


  EUROCHRON EGWS1000 (GPRS) - ciekawa stacja pogodowa, a w zasadzie czujnik zewnętrzny wyposażony w panel słoneczny i łączność GSM. Stacja jest samowystarczalna, może pracować bez prądu, bez WiFi i bez Internetu. Dane pomiarowe są zapisywane na karcie microSD w formacie CSV, może także przesyłać pomiary do serwisu pogodowego Weather Underground lub wysyłać je na telefon w formie wiadomości tekstowych SMS. EGWS1000 ma także pomiar promieniowania słonecznego w jednostkach W/m². Produkt kupimy w cenie około 850 zł. Więcej informacji znajdziecie tutaj: Samowystarczalna stacja meteorologiczna GSM/GPRS: EUROCHRON EGWS1000.

  Froggit HP1000 Wi-Fi


  Froggit HP1000 Wi-Fi
  Froggit HP1000 Wi-Fi (zdjęcie: Froggit)


  Froggit HP1000 Wi-Fi - to stacja pogodowa o identycznych możliwościach jak Conrad HP 1001 Wi-Fi, która nie jest już dostępna w sprzedaży. HP1000 ma także interesującą nas możliwość pomiaru promieniowania słonecznego w jednostkach W/m². Dane pomiarowe są prezentowane na kolorowym ekranie i archiwizowane w dużej wbudowanej pamięci (660000 rekordów), możemy je także wyeksportować w formacie CSV, aby pomiary przeanalizować np. w Excelu. Jest także możliwość automatycznego przesyłania danych do serwisu pogodowego Weather Underground. Froggit HP1000 kupimy za około 250 EUR, czyli około 1080 zł. Więcej informacji o tym typie stacji znajdziecie tu: Stacje pogodowe typu HP1000 i HP1003.

  Jak obliczyć nasłonecznienie z danych podawanych przez stację pogodową?


  Nasłonecznienie otrzymamy mnożąc natężenie promieniowania słonecznego razy czas, w jakim ono występuje. Przykładowo, chcemy obliczyć nasłonecznienie w określonym dniu, mamy informacje o natężeniu promieniowania słonecznego, jakie wystąpiło tego dnia, znamy też interwał pomiarowy, czyli wiemy jak często dane są zapisywane.

  Jeżeli mamy informacje o natężeniu promieniowania słonecznego co 40 minut (np. z danych tygodniowych w Weather Underground), to w ciągu doby mamy 36 pomiarów. Sumujemy wszystkie pomiary, wychodzi nam np. 8682,78 W/m², pomiary są co 40 minut, czyli co 0,66666 godziny (40/60). Mnożąc zsumowane natężenie promieniowania słonecznego 8682,78 W/m² razy czas w jakim występuje 0,66666 h, otrzymamy nasłonecznienie 5788,52 Wh/m², dzielimy wynik przez 1000 i otrzymujemy wartość w kWh/m². Nasze przykładowe obliczone nasłonecznienie, w jednym z czerwcowych dni, wyniosło po zaokrągleniu 5,79 kWh/m².

  Jak obliczyć nasłonecznienie


  Więcej stacji pogodowych z pomiarem promieniowania słonecznego znajdziecie korzystając z wyszukiwarki stacji pogodowych, wybierając TAK przy opcji promieniowanie słoneczne.

  Autor: Parasol (Stacje-Pogody.pl)
 • Dodaj komentarz
  • Ocena treści:
  • Imię (nick):
  • Komentarz:

   Komentarz może mieć do 1999 znaków. Liczba wprowadzonych znaków: 0
  • Wpisz kod z obrazka:    Aby dodać komentarz wpisz kod z obrazka
 
Copyright © 2019 Stacje-Pogody.pl. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.
Powered by WMrecenzje