Jesteś w » Strona główna » Artykuły i porady » artykuł
PLIKI COOKIES: Serwis używa cookies. Więcej informacji w regulaminie serwisu. OK (wyłącz komunikat)

Artykuły i porady

  • Kilka informacji, które powinieneś wiedzieć kupując stację pogodową

  • 2021-05-17 19:17 | aktualizacja: 2024-10-08 23:31
    5 pkt
  • Czytając ten tekst dowiesz się dużo przydatnych informacji, które warto wiedzieć kupując stację pogodową do domu. Dowiesz się między innymi, czym tak naprawdę jest stacja pogody i dlaczego w ogóle warto taki produkt kupić. Będziesz także wiedział, gdzie najlepiej umieścić czujniki zewnętrzne, tak aby pomiary były jak najbardziej dokładne.
  • Kilka informacji, które powinieneś wiedzieć kupując stację pogodową
    (W rysunku wykorzystano zdjęcia produktów firm Davis Instruments i TFA)


    Co to jest stacja pogodowa?


    Stacja pogodowa to urządzenie, które mierzy i wyświetla zmienne meteorologiczne. Najczęściej jest połączeniem kilku urządzeń pomiarowych, takich jak termometr, higrometr i barometr, często ma pomiar wiatru oraz deszczu, a także promieniowania słonecznego. Przeważnie ma prognozę pogody, wyświetlaną w formie symboli pogodowych (słońce, chmury, deszcz itp.), które się zmieniają na podstawie zmian ciśnienia atmosferycznego.

    Symbole prognozy pogody
    Symbole prognozy pogody
    (źródło zdjęcia: La Crosse Technology Ltd.)


    Można podzielić domowe stacje pogody, ze względu na ilość zmiennych pomiarowych, na podstawowe i pełne. Podstawowa stacja pogodowa to najczęściej połączenie termometru, higrometru oraz barometru. Stacje wyposażone dodatkowo w wiatromierz i deszczomierz, a także w pomiar promieniowania słonecznego, można nazwać stacjami pogodowymi pełnymi.

    Podstawowa stacja pogodowa (TFA SEASON) Pełna stacja pogodowa (GARNI 2055 ARCUS)
    Podstawowa i pełna stacja pogodowa
    (źródło zdjęć: TFA i GARNI)


    Czym jest stacja pogodowa z Wi-Fi?


    Stacja pogodowa z Wi-Fi to urządzenie, które łączy się z routerem i wykorzystuje łączność internetową do odbierania i/lub wysyłania informacji pogodowych na serwery internetowe. Tego typu stacje mogą wykorzystywać Wi-Fi do przesyłania pomiarów do serwisów pogodowych, takich jak np. Weather Underground lub mogą przesyłać pomiary na serwery producenta stacji (np. Netatmo), skąd można je przeglądać za pomocą aplikacji lub komputera PC.

    Informacje ze stacji pogodowej w serwisie Weather Underground
    Dane ze stacji w serwisie Weather Underground


    Niektóre urządzenia wykorzystują Wi-Fi i Internet do pobierania prognoz pogodowych, przygotowywanych przez profesjonalnych meteorologów, które wyświetlają na ekranie stacji.

    Stacje pogody z Wi-Fi możemy podzielić na:
    A) przesyłające informacje do Internetu (np. do serwisów pogodowych)
    B) odbierające informacje z Internetu (np. prognozy pogody, ostrzeżenia meteorologiczne)
    C) odbierające i przesyłające informacje do Internetu (połączenie typu A i B)

    Stacja pogodowa z Wi-Fi


    Wszystkie rodzaje stacji z WiFi można łatwo wyszukać, korzystając z wyszukiwarki stacji pogodowych, odpowiednio wybierając opcje "Wysyłanie danych do Internetu" i/lub "Prognoza z Internetu".

    Dlaczego warto kupić stację pogodową?


    Stacja pogodowa dostarcza więcej informacji niż standardowy termometr zaokienny, który chyba każdy ma w domu. Zamiast informacji o samej temperaturze, możemy mieć również informacje o wilgotności, ciśnieniu powietrza, prognozę pogody, a także w bardziej zaawansowanych urządzeniach, informacje o wietrze, opadach, czy promieniowaniu słonecznym.

    Nie musimy wyglądać za okno, bo wszystkie informacje są wyświetlanie na jednym wyświetlaczu, często w bardzo atrakcyjnej formie (w różnych kolorach, na wykresach), często jest też możliwość zdefiniowania różnych alarmów/alertów (np. przekroczenia/obniżenia określonej temperatury/wilgotności).

    Wyświetlacz stacji La Crosse Technology
    Wyświetlacz stacji pogodowej
    (źródło zdjęcia: La Crosse Technology Ltd.)


    Niektóre stacje mają możliwość przesyłania danych pomiarowych do serwisów pogodowych, takich jak np. Weather Underground, możemy je w Internecie przeglądać i analizować. Będąc np. na wakacjach, możemy sprawdzić, jaka jest pogoda u nas w domu. Są też urządzenia, które pobierają i wyświetlają prognozy pogody z serwisów online, przygotowywane przez profesjonalnych meteorologów. Wiele stacji pogodowych współpracuje z urządzeniami mobilnymi, smartfonami i tabletami. Takich możliwości nie da nam zwykły termometr zaokienny!

    Termometry zaokienne najczęściej mają skalę co 1°C, tak więc, możemy liczyć na pomiar temperatury z dokładnością do +/-1°C. Najnowsze stacje pogody, często oferują o wiele lepszą dokładność pomiaru temperatury, bo coraz częściej wykorzystują do pomiarów nowoczesne i dokładne sensory pomiarowe, takie jak np. SHT3x szwajcarskiej firmy Sensirion, w dodatnich temperaturach możemy liczyć na dokładność pomiaru rzędu ±0,2°C (SHT30), w ujemnych (-20°C) na ±0,4°C (SHT30).

    Gdzie umieścić czujniki zewnętrzne?


    Prawidłowe rozmieszczenie czujników (zgodnie z zaleceniami meteorologicznymi) jest istotne, ponieważ ma duży wpływ na dokładność pomiarów i umożliwia łatwe porównanie z innymi stacjami. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Cześć stacji ma zintegrowane czujniki zewnętrzne typu wszystko w jednym, wtedy trzeba zdecydować się na kompromis, czy zależy nam bardziej na pomiarze temperatury (umieszczamy niżej), czy prędkości i kierunku wiatru (umieszczamy wyżej).

    Na jakiej wysokości umieścić zintegrowany czujnik zewnętrzny
    (W rysunku wykorzystano zdjęcie czujnika zewnętrznego Vantage Vue firmy Davis Instruments.)


    Czujnik temperatury i wilgotności najlepiej umieścić w miejscu niebezpośrednio nasłonecznionym, dobrze wentylowanym (przewiewnym), osłoniętym przed bezpośrednim deszczem. Jeżeli umieszczamy czujnik w miejscu bezpośrednio nasłonecznionym, musimy użyć osłony radiacyjnej (przeciwsłonecznej), która chroni również przed deszczem.

    Osłona radiacyjna firmy Davis Instruments
    Osłona radiacyjna
    (źródło zdjęcia: Davis Instruments)


    Taką osłonę radiacyjną można kupić lub wykonać samodzielnie, jak to zrobić można przeczytać tutaj: Jak zrobić osłonę radiacyjną (przeciwsłoneczną) do czujnika temperatury/wilgotności?.

    Jeżeli mamy taką możliwość, to najlepiej umieścić czujnik temperatury/wilgotności na wysokości 1.5-2 metrów nad poziomem gruntu.

    Jeżeli umieścisz czujnik obok okna/drzwi (nawet w stosunkowo dużej odległości), to pamiętaj, że gdy je otworzysz, będzie to miało wpływ na pomiar temperatury - szczególnie w zimie, może to być bardzo widoczne. Jak bardzo, można zobaczyć na poniższym rysunku.

    Wpływ otwarcia okna na temperaturę
    Wpływ otwarcia okna (pomarańczowa kropka) na temperaturę zewnętrzną.
    Czujnik umieszczony w odległości 2 metrów od otwartego okna.


    Deszczomierz umieszczamy w wolnej przestrzeni, tak aby nie znajdował się w cieniu żadnego budynku, czy drzewa.

    Wiatromierz najlepiej umieścić na wysokości około 10 metrów nad poziomem gruntu, może być na dachu. Najlepiej w takim miejscu, aby pomiar wiatru z żadnego kierunku nie był zakłócany przez pobliskie budynki, drzewa itp.

    Co warto wiedzieć przed instalacją czujników?


    Po uruchomieniu czujnika, należy pozostawić go na 15-20 minut w pobliżu stacji, tak aby konsola i czujnik prawidłowo się ze sobą zsynchronizowały. Po tym czasie, możemy przenieść czujnik w docelowe miejsce. Najlepiej też, przed montażem czujnika "na stałe", umieścić go tymczasowo w wybranym miejscu i przez kilka dni przetestować komunikacje, czy nie ma jakichś problemów z zasięgiem.

    Jaki jest zasięg czujników zewnętrznych?


    Producenci domowych stacji pogody podają odległość, w jakiej czujnik i konsola stacji mogą się ze sobą komunikować. Jest to zasięg maksymalny, w prostej linii, w idealnych warunkach, bez przeszkód terenowych i zakłóceń radiowych. Na skrócenie tego zasięgu mają wpływ wszelkiego rodzaju przeszkody terenowe (np. ściany, okna, metalowe ogrodzenie) oraz zakłócenia radiowe (np. od urządzeń eklektycznych, anten nadawczych). W praktyce, w pomieszczeniach, po przejściu sygnału przez ściany, zasięg ten będzie dużo mniejszy. Więcej dowiesz się czytając: Jaka jest maksymalna odległość w jakiej mogę umieścić czujnik zewnętrzny?

    Co zrobić, gdy ciśnienie atmosferyczne wyświetlane na stacji nie zgadza się z tym podawanym w prognozie pogody?


    Przede wszystkim trzeba widzieć, że są dwa rodzaje ciśnienia powietrza - bezwzględne (ABS) i względne (REL) zredukowane do poziomu morza. Bardzo częsty "błąd" to porównywanie ciśnienia bezwzględnego (ze stacji) z ciśnieniem względnym z prognozy pogody. Czym się różnią te dwa rodzaje ciśnienia powietrza, i o co w tym wszystkim chodzi, dowiecie się czytając tekst: O co chodzi z tymi ciśnieniami?

    Dlaczego kupując stacje pogody warto wybrać model z pomiarem promieniowania słonecznego?


    Kupno takiej stacji to bardzo dobry wybór, ponieważ możemy zbierać informacje o promieniowaniu słonecznym, a to może nam się przydać w przyszłości. Mając informacje o natężeniu promieniowania słonecznego, będziemy mogli obliczyć, jakie mamy realne nasłonecznienie.

    Wykres promieniowania słonecznego
    Dane o promieniowaniu słonecznym zebrane przez domową stacje pogody.


    Informacja o nasłonecznieniu, przyda nam się do analizy opłacalności zakupu instalacji fotowoltaicznej. Taka analiza, zrobiona na realnych danych, przez nas samych zebranych w dłuższym okresie czasu (1-3 lata), będzie najbardziej wartościowa i wiarygodna. Więcej informacji o fotowoltaice można znaleźć tutaj: Stacje pogodowe przydatne w fotowoltaice.

    Czy stacje pogody mogą archiwizować pomiary?


    Niektóre stacje pogodowe mają możliwość archiwizacji danych pomiarowych. Dane mogą być zapisywane w pamięci urządzenia lub na kartach pamięci np. microSD. Najczęściej mamy możliwość wyboru częstości, z jaką dane będą zapisywane np. od 1 do 240 minut (jest to tzw. interwał). Dane są zapisywane ze znacznikiem czasu, najczęściej możemy je później wyeksportować do komputera w formacie CSV, do późniejszej analizy. Niektóre produkty mają możliwość wyświetlania pomiarów archiwalnych bezpośrednio na ekranie stacji, także w postaci wykresów.

    Dane historyczne w formie tabeli Dane historyczne w formie wykresów
    Dane archiwalne wyświetlane na ekranie stacji.
    (źródło zdjęcia: dnt Innovation GmbH)


    Ważne jest, jak dużo informacji (rekordów danych) zmieści się w pamięci, bo najczęściej, gdy pamięć jest zapełniona, a nie przegramy danych, to najstarsze zapisy są nadpisywane nowymi. Wpływ na zapełnienie pamięci ma interwał zapisu danych, im częstszy tym szybciej pamięć się zapełni. Przykładowo, stacja może przechowywać 3000 rekordów pogodowych, jeżeli mamy zapis co 1 minutę, to po 2 dniach pamięć będzie już zapełniona, jeżeli ustawimy interwał na 10 minut, to pamięci wystarczy na 20 dni.

    Archiwizacja pomiarów to bardzo przydatna funkcjonalność, takie archiwalne dane z naszej stacji (np. o promieniowaniu słonecznym) mogą w przyszłości nam się przydać, dlatego warto takie produkty wybierać.

    Jak czytać histogram ciśnienia atmosferycznego?


    Takiej informacji raczej nie znajdziemy w instrukcji obsługi, dlatego sporo osób może błędnie odczytywać tego typu wykresy.

    Histogram ciśnienia atmosferycznego obrazuje trend zmian ciśnienia powietrza w ciągu ostatnich godzin. Pokazuje jak ciśnienie się zmieniało w ostatnich godzinach, kierunek tych zmian (spadek lub wzrost) oraz siłę tych zmian, im więcej "kresek" tym silniejsza zmiana. Punktem odniesienia dla tych zmian jest aktualne ciśnienie atmosferyczne (0 Hr / 0 hPa).

    Na dole histogramu mamy skale w godzinach - 0 Hr to aktualne ciśnienie, -1 Hr to ciśnienie, jakie było godzinę temu. Po prawej stronie histogramu mamy skalę obrazującą siłę zmian ciśnienia w hPa.

    Jeżeli ciśnienie powietrza przez ostatnie 12 godzin było stałe lub niewiele się zmieniało, to histogram będzie wyglądał tak, jak na poniższym rysunku.

    Histogram ciśnienia atmosferycznego - ciśnienie stałe


    Jeżeli ciśnienie atmosferyczne wzrośnie o 2 hPa (w ciągu najbliższej godziny), to histogram będzie wyglądał tak:

    Histogram ciśnienia atmosferycznego - ciśnienie wzrasta


    Jeżeli spojrzymy na histogram, od lewej do prawej, to widzimy, że ciśnienie aktualne (0 Hr / 0 hPa) jest o 2 hPa wyższe od tego sprzed ostatnich 12 godzin. Trend jest wzrostowy.

    Jeżeli będzie sytuacja odwrotna, czyli w ciągu najbliższej godziny ciśnienie atmosferyczne spadnie o 2 hPa, to zmiana ta na histogramie będzie wyglądać tak jak poniżej.

    Histogram ciśnienia atmosferycznego - ciśnienie spada


    Patrząc na histogram, od lewej do prawej, widzimy, że trend jest spadkowy, aktualne ciśnienie (0 Hr / 0 hPa) jest o 2 hPa niższe od tego z ostatnich 12 godzin.

    Trzeba pamiętać, że punktem odniesienia dla histogramu jest aktualne ciśnienie i według tego aktualnego ciśnienia są zobrazowane zmiany w poprzednich godzinach.

    Co oznacza "tajemniczy" skrót FARS?


    FARS to skrót (ang.) od "Fan Aspirated Radiation Shield". To osłona radiacyjna (przeciwsłoneczna) aktywna, wyposażona w wentylator, który wymusza stały ruch powietrza wewnątrz osłony, co zmniejsza wpływ promieniowania słonecznego na odczyty temperatury i wilgotności. Najczęściej wentylator jest zasilany energią słoneczną, wyłącza się w nocy, gdy skutki promieniowania są minimalne. Jest to zdecydowanie lepsze i skuteczniejsze rozwiązanie od zwykłej (pasywnej) osłony radiacyjnej, stosowane w bardziej zaawansowanych produktach.

    Co oznaczają kreski "--", które pokazują się zamiast danych z czujnika?


    Kreski oznaczają utratę połączenia (synchronizacji) pomiędzy stacją a czujnikiem, konsola stacji nie może odebrać sygnału z czujnika. Jeżeli czujnik wcześniej działał bez problemu i był umieszczony cały czas w tej samej lokalizacji, to najczęściej przyczyną tego mogą być wyczerpane baterie lub wzrost zakłóceń radiowych. Jeżeli wymiana baterii (na nowe) nie rozwiąże problemu, należy zmienić lokalizacje stacji i/lub czujnika (np. zmniejszając odległość pomiędzy urządzeniami).

    Stacje pogody z pomiarem jakości powietrza. Co mierzą i dlaczego warto je mieć?


    Niektóre stacje pogody, oprócz pomiaru parametrów meteorologicznych, mają możliwość także pomiaru jakości powietrza. Najczęściej jest to pomiar dwutlenku węgla (CO2), ale jest coraz więcej produktów, które mierzą także poziom pyłów zawieszonych (PM2.5, PM10), formaldehydu oraz lotnych związków organicznych. Do części stacji możemy dokupić dodatkowe czujniki, które tym się zajmują. Są też dedykowane produkty (mierniki), które mierzą tylko jakość powietrza.

    Informacja o stężeniu dwutlenku węgla jest bardzo istotna w pomieszczeniach, pozwala zidentyfikować problemy z wentylacją. Poziom CO2 ma wpływ, między innymi, na nasze dobre samopoczucie, już przy stężeniu 800 ppm jakość powietrza jakim oddychamy jest "lekko mówiąc" nie najlepsza, a powyżej 1000 ppm możemy mówić o złej jakości powietrza.

    Pomiar jakości powietrza - wykres CO2
    Jakość powietrza w pomieszczeniu może się w krótkim czasie znacznie pogorszyć.


    Także informacja o stężeniu formaldehydu i lotnych związków organicznych jest bardzo istotna, bo są to niebezpieczne substancje, które mają wpływ na nasze zdrowie, a mogą powszechnie występować w naszych domach. Czasami jest tak, że ludzie źle się czują w mieszkaniu, bez wyraźnego powodu, a objawy nasilają się wraz z czasem spędzonym w domu, to tzw. syndrom chorego budynku. Dzięki stacji wykrywającej formaldehyd i lotne związki organiczne, możemy te groźne substancje zidentyfikować.

    Mając informacje o stężeniu pyłów zawieszonych PM2.5 i PM10, możemy ograniczyć wyjścia z domu, kiedy powietrze jest zanieczyszczone. To też bardzo przydatna informacja.

    Co oznacza wyświetlanie HH lub LL w stacji pogodowej?


    Oznacza to przekroczenie dopuszczalnego zakresu pomiarowego określonego czujnika (sensora). Jeżeli wartość zmierzona przez czujnik będzie powyżej zakresu pomiarowego, który czujnik jest w stanie mierzyć, to na konsoli stacji wyświetli się "HH". Jeżeli wartość zmierzona będzie poniżej zakresu pomiarowego, wtedy na wyświetlaczu pojawi się "LL".

    Przykładowo, zakres pomiarowy czujnika temperatury wynosi -20°C do +40°C, jeżeli temperatura spadnie do -21°C to na wyświetlaczu stacji pojawi się "LL", jeżeli temperatura wzrośnie do +41°C to wyświetli się "HH".

    "Na dworze pada, a stacja pokazuje słońce." Czy tak powinno być?


    Stacje pogody nie pokazują aktualnych warunków pogodowych, które w danym momencie występują, ale wskazują, w postaci symboli pogodowych, jakiej pogody możemy się spodziewać w ciągu najbliższych 12-24 godzin. Jeżeli na dworze pada, a stacja pokazuje ikonę słońca, oznacza to, że w najbliższym czasie pogoda ulegnie znacznej poprawie i możemy się spodziewać ładnej słonecznej pogody.

    Na dworze pada, a stacja pokazuje słońce. Czy tak powinno być?
    (W rysunku wykorzystano zdjęcie stacji La Crosse Technology Ltd.)


    Jakie baterie stosować w stacji i czujnikach zewnętrznych?


    W naszym klimacie zdarzają się zimy, w których mogą występować temperatury nawet poniżej -20°C. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie w czujnikach zewnętrznych baterii litowych, które są odporne na bardzo niskie temperatury. Baterie alkaliczne w temperaturze -20°C tracą około 90% swojej pojemności, natomiast litowe, w tej samej temperaturze, są prawie pełne.

    Niestety baterie litowe mają też pewien minus, a jest nim cena, są znacznie droższe od alkalicznych. Niemniej, jeżeli zależy nam na dużej niezawodności połączenia radiowego czujnik-stacja, w każdych warunkach termicznych, albo gdy czujnik mamy umieszczony w trudno dostępnym miejscu, warto takie baterie włożyć.

    Konsole stacji pogodowych nie są narażone na temperatury ujemne, możemy do nich włożyć standardowe baterie alkaliczne. Więcej informacji o bateriach znajdziecie tutaj: Jakie baterie stosować w czujnikach zewnętrznych?.

    Jakie baterie stosować w stacji i czujnikach zewnętrznych?
    (W rysunku wykorzystano zdjęcia baterii marki Energizer)


    Jak stacje pogody prognozują pogodę?


    Stacja pogodowa prognozuje pogodę na podstawie zmian ciśnienia atmosferycznego. Ogólnie wiadomo, że gdy ciśnienie powietrza ma trend spadkowy, oznacza to najczęściej pogorszenie pogody, a gdy ma trend wzrostowy, to można oczekiwać poprawy pogody. Prognoza jest wyświetlana w postaci symboli pogodowych (słońca, chmur itp.) i najczęściej dotyczy okresu najbliższych 12-24 godziny. Więcej informacji znajdziecie tutaj: Jak stacja pogodowa prognozuje pogodę?

    Autor: Parasol (Stacje-Pogody.pl)
  • Komentarze (4)

    • Ocena treści
      Komentarz
    • 5
      Bardzo rzetelny artykuł, niemały kawał wiedzy. Dziękuję.
      Data: 2023-12-09 19:00:53
      Dodał: prawdziwy.stefan
    • 5
      Bardzo pomocne informacje, pozwalające na przekazanie praktycznych informacji podczas lekcji geografii w szkole ponadpodstawowej.
      Data: 2023-11-04 11:27:51
      Dodał: Robert
    • 5
      Bardzo ciekawe informacje 👏
      Data: 2023-11-02 13:14:07
      Dodał: Ewa
    • 5
      Świetny artykuł, dziękuję!
      Data: 2023-05-06 21:36:28
      Dodał: mj
    Dodaj komentarz
    • Ocena treści:
    • Imię (nick):
    • Komentarz:

      Komentarz może mieć do 1999 znaków. Liczba wprowadzonych znaków: 0
    • Wpisz kod z obrazka:    Aby dodać komentarz wpisz kod z obrazka
 
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. O nas. Copyright © 2024 Stacje-Pogody.pl. Powered by WMrecenzje