Jesteś w » Strona główna » Artykuły i porady » artykuł
PLIKI COOKIES: Serwis używa cookies. Więcej informacji w regulaminie serwisu. OK (wyłącz komunikat)

Artykuły i porady

  • EUROCHRON EFWS2900 - kolorowy wyświetlacz i wysyłanie danych do Weather Underground

  • 2017-04-24 20:14 | aktualizacja: 2021-03-14 11:12
  • Stacja EFWS2900 to najnowsza propozycja marki EUROCHRON dla osób zainteresowanych obserwacją i rejestracją zmian pogody. Produkt wyróżnia się od innych, przede wszystkim łatwym do odczytania dużym kolorowym wyświetlaczem, możliwością wysyłania danych do serwisu pogodowego Weather Underground oraz zintegrowanym czujnikiem zewnętrznym (typu Y) o ciekawie rozmieszczonych czujnikach.
  • EUROCHRON EFWS2900 - czujnik i stacja pogodowa w domu


    EUROCHRON EFWS2900 został wyposażony w prognozę pogody, pomiar temperatury i wilgotności (wewnętrznej i zewnętrznej), ciśnienie atmosferyczne, pomiar natężenia oświetlenia słonecznego i promieniowania UV, pełny wiatromierz oraz deszczomierz. Na wyświetlaczu znajdziemy także informacje o aktualnej fazie księżyca. Czas i data są automatycznie synchronizowane z internetowymi serwerami czasu (NTP).

    EUROCHRON EFWS2900 - widok wyświetlacza EUROCHRON EFWS2900 - czujnik zewnętrzny i stacja pogodowa


    Wszystkie czujniki zewnętrzne zostały połączone w jeden zintegrowany czujnik (typu Y) z panelem słonecznym, który przesyła dane do stacji pogodowej co 16 sekund. W słoneczne dni zasilany jest energią słoneczną, a gdy nie ma słońca wykorzystywana jest energia zmagazynowana w specjalnym kondensatorze, która wystarczy na maksymalnie 7 godzin pracy, po tym czasie prąd pobierany jest z baterii. Kondensator bardzo szybko się ładuje, bo przy dobrym nasłonecznieniu już po 1 godzinie jest naładowany do pełna.

    EUROCHRON EFWS2900 - czujnik zewnętrzny EUROCHRON EFWS2900 - czujnik zewnętrzny (panel słoneczny)
    Czujnik zewnętrzny i panel słoneczny stacji EFWS2900

    EUROCHRON EFWS2900 - czujnik zewnętrzny (sensor natężenia oświetlenia i UV)
    Sensor natężenia oświetlenia i promieniowania UV stacji EFWS2900


    Do konfiguracji stacji, połączenia Wi-Fi i wysyłania danych do Internetu, wykorzystywana jest specjalna aplikacja (WS TOOL) dostępna na systemy Android i iOS. Aplikacja umożliwia także przeglądanie bieżących danych pomiarowych (Live Data). Oprócz przesyłania danych do popularnego serwisu pogodowego Weather Underground, możemy informacje ze stacji wysyłać także do serwisów WeatherBug i Weather Cloud.

    Aplikacja WS TOOL dla iOS - screen 1 Aplikacja WS TOOL dla iOS - screen 2 Aplikacja WS TOOL dla iOS - screen 3 Aplikacja WS TOOL dla iOS - screen 4 Aplikacja WS TOOL dla iOS - screen 5
    Aplikacja WS TOOL dla iOS (źródło zdjęć: Apple Store)


    EFWS2900 ma także bardzo przydatną możliwość kalibracji wartości pomiarowych, jeżeli dysponujemy wiarygodnymi danymi pomiarowymi (np. termometrem wzorcowym), to możemy wprowadzić korektę dla pomiarów temperatury, wilgotności, ciśnienia bezwzględnego, kierunku i prędkości wiatru oraz opadów deszczu.

    Na jakiej zasadzie działa stacja pogodowa EFWS2900 można zobaczyć na poniższym schemacie.

    EUROCHRON EFWS2900 - zasada działania


    Stacja EUROCHRON EFWS2900 jest już dostępna w Polsce, w cenie 649 zł (sprawdź aktualną cenę). To prawie tyle samo, ile kosztuje stacja Renkforce WH2600, która nie ma wyświetlacza, a wszystkie pomiary automatycznie przesyła do serwisu Weather Underground.

    EUROCHRON EFWS 2900 jest też blisko 50% tańszy od modelu HP 1001 Wi-Fi (także kolorowy wyświetlacz i możliwość przesyłania danych do Weather Underground), ale nie zapisuje danych pogodowych w pamięci wewnętrznej, nie możemy też ich przeglądać na wykresach, ani wyeksportować do analizy na komputerze.

    EUROCHRON EFWS2900 - wszystkie elementy zestawu
    Wszystkie elementy zestawu stacji EFWS 2900


    Ciekawe, czy nowa stacja pogodowa marki EUROCHRON stanie się hitem i czy nowy rodzaj czujnika zintegrowanego (typu Y) okaże się lepszy od tego w modelu HP 1001 Wi-Fi?

    Na pewno łatwiejsze, niż w HP 1001, powinno być czyszczenie deszczomierza, bo tylko przekręcamy lejek i go wyjmujemy. Także łatwiejsza będzie ewentualna modyfikacja czujnika zewnętrznego, poprzez zastosowanie lepszej osłony antyradiacyjnej (przeciwsłonecznej) sensora temperatury/wilgotności, w HP 1001 byłoby to trudne do wykonania.

    Autor: Parasol (Stacje-Pogody.pl)
    Źródło informacji i zdjęcia: Conrad Electronic SE
  • Dodaj komentarz
    • Ocena treści:
    • Imię (nick):
    • Komentarz:

      Komentarz może mieć do 1999 znaków. Liczba wprowadzonych znaków: 0
    • Wpisz kod z obrazka:    Aby dodać komentarz wpisz kod z obrazka
 
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. O nas. Copyright © 2024 Stacje-Pogody.pl. Powered by WMrecenzje