Jesteś w » Strona główna » Artykuły i porady » artykuł
PLIKI COOKIES: Serwis używa cookies. Więcej informacji w regulaminie serwisu. OK (wyłącz komunikat)

Artykuły i porady

  • GARNI 2055 ARCUS i Explore Scientific WSX3001 - stacje pogodowe z WiFi i aktywną osłoną radiacyjną (FARS)

  • 2020-07-29 13:20 | aktualizacja: 2021-03-13 23:03
    4.5 pkt
  • GARNI 2055 ARCUS i Explore Scientific WSX3001 to stacje pogody typu C6075A. Wyróżniają się przede wszystkim zastosowaniem, w zintegrowanym czujniku zewnętrznym (7w1), aktywnej osłony radiacyjnej dla sensora temperatury i wilgotności (tzw. FARS). Stacje posiadają także ładnie wyglądające kolorowe wyświetlacze, pomiar natężenia promieniowania słonecznego oraz możliwość przesyłania pomiarów do serwisów pogodowych, takich jak np. Weather Underground.
  • Explore Scientific WSX3001 GARNI 2055 ARCUS
    Explore Scientific WSX3001 i GARNI 2055 ARCUS



    Oba produkty wyróżnia przede wszystkim FARS. FARS to skrót (ang.) od "Fan Aspirated Radiation Shield", jest to osłona przeciwsłoneczna (czujnika temperatury/wilgotności) z wentylatorem. Taka osłona minimalizuje wpływ promieniowania słonecznego na pomiar temperatury, jest to rozwiązanie dobrze znane z amerykańskich stacji Vantage Pro2 firmy Davis Instruments, stosowane było dotychczas w dużo droższych produktach. Jest to duży "plus" tych domowych stacji meteo, zwiększający dokładność pomiaru temperatury.

    Aktywna osłona radiacyjna FARS w GARNI 2055 ARCUS
    Aktywna osłona radiacyjna tzw. FARS
    (GARNI 2055 ARCUS)


    Nie wiadomo dokładnie, jakie sensory temperatury i wilgotności wykorzystano, ale GARNI informuje, że są to szwajcarskie sensory SENSIRION, jeżeli tak, to najprawdopodobniej będą to albo SHT3x albo SHTC3 lub SHTC1.

    Zintegrowany czujnik zewnętrzny (7w1) w Explore Scientific WSX3001 - schemat
    Zintegrowany czujnik zewnętrzny
    (Explore Scientific WSX3001)


    Na kolorowym wyświetlaczu konsoli znajdziemy informacje o prognozie pogody, temperaturze i wilgotności (wewnętrznej i zewnętrznej), ciśnieniu powietrza (względnym i bezwzględnym), prędkości i kierunku wiatru, opadach deszczu, promieniowaniu słonecznym, indeksie UV (UVI), fazie księżyca oraz wschodach i zachodach słońca. Jest także temperatura odczuwalna, punkt rosy oraz indeks ciepła (HEAT INDEX). Prędkość wiatru może być wyświetlana także w 12 stopniowej skali Beauforta. Konsola zapamiętuje maksymalne i minimalne wartości parametrów pogodowych.

    Wyświetlacz GARNI 2055 ARCUS


    Do pomiaru temperatury i wilgotności wewnętrznej jest oddzielny czujnik, który możemy umieścić w dowolnym miejscu pomieszczenia. Konsola może obsługiwać do 7 dodatkowych takich czujników (temperatury i wilgotności).

    Czujnik do pomiarów wewnętrznych - Explore Scientific WSX3001 Czujnik do pomiarów wewnętrznych - GARNI 2055 ARCUS
    Czujnik do pomiarów wewnętrznych


    Stacje mają możliwość ustawienia alarmów typu High/Low dla prawie wszystkich mierzonych parametrów pogodowych i większości wyliczanych, takich jak np. temperatura odczuwalna, punkt rosy. Jeżeli dysponujemy dokładnymi danymi (z jakiegoś wzorca) to jest możliwość kalibracji pomiarów dla wszystkich mierzonych parametrów pogodowych. Pomiary mogą być przesyłane, za pośrednictwem domowego routera Wi-Fi, do serwisów pogodowych Weather Underground i WeatherCloud lub na własny serwer, jeżeli takowy mamy i będziemy umieli te dane odebrać. Pomiar promieniowania słonecznego może być wyświetlany w jednostkach W/m2, co będzie przydatne dla osób interesujących się fotowoltaiką.

    Stacje pogody Explore Scientific WSX3001 kupimy w cenie około 1700 zł, natomiast GARNI 2055 ARCUS za niecałe 1500 zł (sprawdź aktualną cenę).

    Autor: Parasol (Stacje-Pogody.pl)
    Źródło informacji i zdjęcia: GARNI technology, Explore Scientific LLC
  • Komentarze (2)

    • Ocena treści
      Komentarz
    • 4
      Czy stacja pokazuje pomiar w wezłach?
      Data: 2022-09-03 21:10:24
      Dodał: Przemek
    • 5
      Niech mi ktoś wyjaśni, jak to możliwe, że elementy zintegrowanego czujnika zewnętrznego są czarne, w dodatku w pobliżu czujnika temperatury. Przecież to musi wpływać na fałszowanie pomiaru.
      Data: 2021-03-09 18:21:53
      Dodał: Paweł
    Dodaj komentarz
    • Ocena treści:
    • Imię (nick):
    • Komentarz:

      Komentarz może mieć do 1999 znaków. Liczba wprowadzonych znaków: 0
    • Wpisz kod z obrazka:    Aby dodać komentarz wpisz kod z obrazka
 
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. O nas. Copyright © 2024 Stacje-Pogody.pl. Powered by WMrecenzje