Jesteś w » Strona główna » Artykuły i porady » artykuł
PLIKI COOKIES: Serwis używa cookies. Więcej informacji w regulaminie serwisu. OK (wyłącz komunikat)

Artykuły i porady

 • Jak zrobić osłonę radiacyjną (przeciwsłoneczną) do czujnika temperatury/wilgotności?

 • 2016-06-22 15:00 | aktualizacja: 2016-06-22 15:00
  4 pkt
 • Czujnik zewnętrzny temperatury/wilgotności umieszczony w miejscu bezpośrednio nasłonecznionym, bez specjalnej osłony chroniącej przed słońcem, będzie znacznie zawyżał pomiary w "godzinach słonecznych". Aby temu przeciwdziałać, czujnik powinniśmy umieścić w specjalnej osłonie przeciwsłonecznej. Niewielkim kosztem (50-100 zł), wykorzystując podstawki do doniczek, można samemu wykonać dość skuteczną osłonę radiacyjną czujnika zewnętrznego.
 • W artykule przedstawię ogólną koncepcję, jak wykorzystując podstawki do doniczek wykonać osłonę przeciwsłoneczną do czujnika zewnętrznego temperatury/wilgotności. Nie będą podawał dokładnych szczegółów i wymiarów, ponieważ nie miałoby to większego sensu, gdyż czujniki mają różne wymiary, możemy także zastosować podstawki o różnej wielkości itp.

  Jak taka osłona będzie wyglądała?


  Ogólny projekt osłony radiacyjnej z podstawek doniczkowych jest dość prosty. Podstawki doniczkowe zostaną połączone ze sobą denkami do góry, w odpowiedniej odległości, tak aby był swobodny przepływ powietrza pomiędzy nimi. Środkowa część podstawek zostanie usunięta, w ten sposób powstanie pusta przestrzeń, w której zostanie umieszczony czujnik.

  Co potrzebujemy?


  Podstawki doniczkowe w kolorze najlepiej białym (około 10 sztuk powinno wystarczyć), długie śruby lub pręty gwintowane (3 sztuki), jakiś element dystansowy np. pocięta (na równe odcinki) plastikowa niewielka rurka itp.

  Jak taką osłonę zrobić?


  W środku podstawek wycinamy otwór (odpowiedniej wielkości), w którym będzie umieszczony czujnik zewnętrzny. Pomiędzy otworem, a brzegiem podstawek wiercimy 3 otwory (rozmieszczone w równej odległości od siebie) na śruby. W jednej podstawce nie wycinamy otworu, tylko wiercimy same otwory na śruby - będzie umieszczona na samej górze.

  Osłona radiacyjna (przeciwsłoneczna) - podstawka do doniczki


  Podstawki łączymy ze sobą denkami do góry za pomocą śrub, w odpowiedniej odległości od siebie (wkładając na śruby element dystansowy), tak aby był w środku zapewniony swobodny przepływ powietrza. W środku powstałej osłony mocujemy nasz czujnik temperatury i wilgotności.

  Osłona radiacyjna (przeciwsłoneczna) - wersja pasywna 1


  Modyfikacja projektu  Są stosowane różne rozwiązania w takich osłonach radiacyjnych, można np. na górze i dole zastosować dodatkową pełną podstawkę.

  Osłona radiacyjna (przeciwsłoneczna) - wersja pasywna 2


  Możemy przerobić osłonę na aktywną, poprzez umieszczenie w dolnej podstawce wentylatora (np. od obudowy komputerowej), aby wtłaczał powietrze do wnętrza osłony. Wentylator możemy zasilać energię słoneczną, kupując niewielki panel słoneczny lub wykorzystać do tego celu np. elementy ładowarki słonecznej.

  Osłona radiacyjna (przeciwsłoneczna) - wersja aktywna


  Autor: Parasol (Stacje-Pogody.pl)
 • Komentarze (5)

  • Ocena treści
   Komentarz
  • 3
   Przetestowałem osłony radiacyjne firmy Drumik z czujnikami firmy Ecowitt, które są zachwalane przez sprzedawcę na tej stronie w komentarzach. Niestety w warunkach silnej insolacji słonecznej nie chronią przed nagrzewaniem się czujnika w komorze. Nie są warte w mojej ocenie 50-250 zł. Nadają się tylko do stosowania w cieniu. Dodatkowo moje osłony zostały zrobione za małe, co sprzedawca przyznał dopiero po fakcie, gdy zgłosiłem mu fakt nagrzewania się osłon przy operacji Słońca. Straciłem przez to kilka dni na testowanie. Obok testowałem osłonę z czujnika wiatru WS80 i Barani Meteoshield Pro. Niejednokrotnie osłona firmy Drumik potrafiła zawyżać temperaturę o kilka stopni i gwałtownie się wychładzać przy spadku operacji słonecznej. Właściciel firmy twierdził również, że omawiane osłony radiacyjne sprzedał do IMGW, co w mojej ocenie i nie tylko jest kłamstwem, ponieważ miałem okazje weryfikować te informacje u źródła. Nikt do państwowej służby meteo, na wyposażenie stacji pierwszego bądź drugiego rzędu nie kupuje osłon, które nie zostały dokładnie przetestowane np. w komorze klimatycznej i nie przeszły gruntownych testów. To już lepiej kupić osłonę firmy TFA i wrzucić w cień, a jeśli zależy Wam na wierności pomiaru na Słońcu to Barani Meteoshield Pro ze słowackiej strony.
   Data: 2022-03-09 07:41:57
   Dodał: Ktoś
  • 5
   Czy warto zabezpieczyć dodatkowo podstawki jakąś folią aluminiową (zwłaszcza przed promieniami słonecznymi)? Jest szansa, że jednak będzie powodować to odbijanie się ciepła powietrza, a przez to niemiarodajne wyniki, bo chcemy przecież mierzyć temperaturę tego powietrza, które dochodzi do czujnika, a nie zabezpieczać się przed ciepłem. Czy właśnie sam sobie odpowiedziałem na pytanie? :)
   Data: 2021-03-22 18:30:19
   Dodał: cinek
  • 4
   Wentylator będzie powodował intensywne parowanie wody (schładzając powietrze), która może się pojawić w wyniku opadów lub spadków temperatury.
   Data: 2019-06-28 14:18:35
   Dodał: Dobromir
  • 4
   W aktywnej osłonie radiacyjnej wentylator nie powinien być w górnej części osłony? Wentylator wytwarza ciepło, które się unosi i może wpływać na wynik pomiaru temperatury. Oczywiście wentylator musi wtedy "wyciągać" powietrze. To taka mała sugestia :)
   Data: 2017-10-20 17:16:25
   Dodał: Zed
  • 4
   A może prościej zamówić osłonę radiacyjną w technologii druku 3d? Same plusy, nie trzeba się męczyć z osłoną stworzoną z podstawek od doniczek. Nie trzeba tracić czasu. Kwota porównywalna. Lepsze wartości ochrony przed słońcem przy osłonie w technologii druku 3d.
   Data: 2017-06-18 20:12:56
   Dodał: DRUMIK
  Dodaj komentarz
  • Ocena treści:
  • Imię (nick):
  • Komentarz:

   Komentarz może mieć do 1999 znaków. Liczba wprowadzonych znaków: 0
  • Wpisz kod z obrazka:    Aby dodać komentarz wpisz kod z obrazka
 
Copyright © 2022 Stacje-Pogody.pl. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.
Powered by WMrecenzje