Jesteś w » Strona główna » Artykuły i porady » artykuł
PLIKI COOKIES: Serwis używa cookies. Więcej informacji w regulaminie serwisu. OK (wyłącz komunikat)

Artykuły i porady

 • Ciśnienie atmosferyczne bezwzględne i względne (zredukowane do poziomu morza). O co chodzi z tymi ciśnieniami?

 • 2018-04-04 10:58 | aktualizacja: 2018-04-07 18:00
  3.5 pkt
 • Ciśnienie atmosferyczne wyświetlane przez stację pogodową, często może się nie zgadzać z tym podawanym w prognozie pogody. Powodem tego może być to, że niektóre stacje pogodowe wyświetlają tylko ciśnienie bezwzględne, a w prognozach najczęściej podawane jest ciśnienie zredukowane do poziomu morza. Czym się różnią te dwa rodzaje ciśnienia powietrza, i o co w tym wszystkim chodzi?
 • Ciśnienie atmosferyczne zmienia się wraz z wysokością, im wyższa wysokość nad poziomem morza (n.p.m.) tym ciśnienie jest mniejsze. Normalne ciśnienie na poziomie morza wynosi 1013,25 hPa.

  Ciśnienie bezwzględne to ciśnienie rzeczywiste, jakie występuje w danej miejscowości, maleje ono wykładniczo wraz ze wzrostem wysokości.

  Ciśnienie względne (zredukowane do poziomu morza) to ciśnienie atmosferyczne, które wystąpiłoby danego dnia, gdyby dana miejscowość znajdowała się na poziomie morza, jest ono obliczane na podstawie ciśnienia bezwzględnego, przy wykorzystaniu wysokości i temperatury. Dzięki ciśnieniu zredukowanemu do poziomu morza, możemy łatwo porównać nasze ciśnienie ze stacji z ciśnieniem w innych miejscowościach, pomijając wpływ wysokości.

  Nie wszystkie stacje pogodowe umożliwiają wyświetlanie ciśnienia względnego, dlatego jeżeli stacja pogodowa nie ma takiej możliwości, to nasze ciśnienie, jeżeli nie mieszkamy nad morzem, nie będzie się zgadzać z tym podawanym w prognozach pogody. Ale nie oznacza to, że takie ciśnienie wyświetlane przez stacje jest błędne, bo jest to po prostu rzeczywiste ciśnienie atmosferyczne, występujące na wysokości, na której została umieszczona nasza stacja pogodowa.

  Stacje pogodowe z ciśnieniem zredukowanym do poziomu morza, do poprawnego wyświetlania takiego ciśnienia atmosferycznego, potrzebują z reguły podania prawidłowej wysokości. Niektóre modele mają także możliwości wprowadzenia aktualnego ciśnienia względnego, które możemy sami obliczyć (kalkulator ciśnienia atmosferycznego względnego) lub skorzystać z informacji z jakiegoś wiarygodnego serwisu pogodowego.

  Na poniższym rysunku możemy zobaczyć, jak zmienia się ciśnienie atmosferyczne w tej samej miejscowości, w bloku na 1 i 10 piętrze - różnica wysokości to 25m, a różnica ciśnienia pomiędzy piętrami to prawie 3 hPa.

  Jak zmienia się ciśnienie atmosferyczne (bezwzględne) w tej samej miejscowości, w bloku na 1 i 10 piętrze


  Gdyby na obu piętrach wprowadzono do stacji pogodowych prawidłową wysokość, to na obu stacjach powinno być wyświetlane identyczne ciśnienie względne (1019,5 hPa), czyli ciśnienie atmosferyczne, które wystąpiłoby gdyby obie stacje znajdowały się na poziomie morza.

  Autor: Parasol (Stacje-Pogody.pl)
 • Komentarze (6)

  • Ocena treści
   Komentarz
  • 3
   Po jaką cholerę podawane jest ciśnienie względne, przecież każdego powinno interesować, jakie ciśnienie jest tu i teraz? Po co taka informacja, jakie ciśnienie byłoby w mojej miejscowości gdyby była położona na poziomie morza, jak przecież nigdy nie będzie? Wielki bezsens, po co to komu?????
   Data: 2018-12-07 21:44:13
   Dodał: Markiz
  • 5
   Do Markiz. Ciśnienie względne jest bardzo ważne do prognozy temperatury, wiatru i pogody na dużym obszarze. Bez ciśnienia względnego niemożliwe byłoby prognozować siłę wiatru.
   Data: 2018-12-09 17:32:47
   Dodał: oko
  • 4
   Markiz: znajomość ciśnienia przeliczonego na poziom morza, pozwoli ci wyznaczyć twoją aktualną wysokość i jest potrzebna do kalibracji altimetrów.
   Data: 2019-03-27 12:34:04
   Dodał: Sławek
  • 5
   Czyli jak mieszkam na 5 pietrze to mam dodać 12 do ciśnienia względnego?
   Data: 2019-04-30 12:01:39
   Dodał: tester
  • 1
   Ja nie chcę przepowiadać pogody... Mam na meteo podane ciśnienie względne, a chcę wiedzieć jakie jest naprawdę... A w waszym kalkulatorze trzeba wpisać właśnie bezwzględne... Zupełny bezsens.
   Data: 2019-05-05 17:36:56
   Dodał: megilub
  • 3
   W życiu istotne jest to, co bezwzględne, a względne są tylko pozory ;)
   Data: 2019-07-09 10:16:29
   Dodał: Benny
  Dodaj komentarz
  • Ocena treści:
  • Imię (nick):
  • Komentarz:

   Komentarz może mieć do 1999 znaków. Liczba wprowadzonych znaków: 0
  • Wpisz kod z obrazka:    Aby dodać komentarz wpisz kod z obrazka
 
Copyright © 2019 Stacje-Pogody.pl. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.
Powered by WMrecenzje