Jesteś w » Strona główna » Artykuły i porady » artykuł
PLIKI COOKIES: Serwis używa cookies. Więcej informacji w regulaminie serwisu. OK (wyłącz komunikat)

Artykuły i porady

  • Jaka jest maksymalna odległość w jakiej mogę umieścić czujnik zewnętrzny?

  • 2012-06-08 09:50 | aktualizacja: 2021-01-27 16:49
    4.67 pkt
  • Jak obliczyć maksymalną odległość czujnika od konsoli stacji pogodowej? Jaki jest realny zasięg bezprzewodowych stacji meteorologicznych? Gdzie najlepiej umieścić stację i czujniki zewnętrzne? Co zrobić, gdy mamy problemy z zasięgiem czujników?
  • Producenci stacji standardowo podają zasięg w terenie otwartym, czyli zasięg w linii wzroku i bez przeszkód. Jest to przeważnie maksymalna odległość transmisji, w optymalnych warunkach. Nieliczni jak np. Davis Instruments, podają także informacje o prawdopodobnym zasięgu "przez ściany" (through walls).

    Jaka jest maksymalna odległość w jakiej mogę umieścić czujnik zewnętrzny?


    Jak można zorientować się, czy zasięg stacji pogodowej będzie wystarczający?


    Czasami na stronach producentów lub w dokumentacji technicznej stacji, możemy znaleźć informacje, o ile może spaść zasięg w określonym terenie. Możemy to wykorzystać, aby spróbować obliczyć, jaka może być w naszych warunkach maksymalna odległość czujnika od konsoli.

    Informacja podawana przez Davis Instruments

    Przy transmisji na zewnątrz, w linii prostej z niewielkimi przeszkodami lub zakłóceniami, typowy zasięg wyniesie około 50-80% wartości maksymalnej. Przy przejściu sygnału przez ściany lub w obszarach o wysokich zakłóceniach radiowych, typowy zasięg może wynosić zaledwie 20-40% maksymalnego.



    Informacja podawana przez La Crosse Technology

    Odejmujemy od 6 do 10 metrów na zewnętrznej ścianie lub innej przeszkodzie o podobnej szerokości lub strukturze materiału. Odejmujemy od 3 do 10 metrów na ścianie wewnętrznej lub jakimkolwiek utrudnieniu o podobnej szerokości lub strukturze materiału.



    Informacja podawana przez Fine Offset Electronics

    Każda "ściana" lub przeszkoda zmniejsza zasięg transmisji o współczynnik podany poniżej:
    - szkło (surowe) 5-15%
    - tworzywa sztuczne 10-15%
    - drewno 10-40%
    - cegła 10-40%
    - beton 40-80%
    - metal 90-100%



    Gdzie najlepiej umieścić stację i czujniki?


    Radiowa komunikacja bezprzewodowa jest podatna na różnego rodzaju zakłócenia, przeszkodę stanowią dla niej ściany, metalowe bariery, wpływ ma także odległość od nadajnika.

    Stację pogody najlepiej umieścić z dala od urządzeń elektronicznych, takich jak telewizory, kuchenki mikrofalowe, komputery, lodówki i głośniki. Czujniki zewnętrzne (np. temperatury/wilgotności) największy zasięg mają z reguły w pozycji pionowej, powieszone lub postawione. Należy unikać kładzenia ich poziomo, chyba że producent tak zaleca.

    Co zrobić, gdy mamy problemy z zasięgiem czujników?


    Jeżeli mamy jeszcze inne urządzenia działające na tej samej częstotliwości (np. 433, 868 MHz) i pojawiają się problemy (przerwy) z komunikacją stacja <-> czujnik, warto spróbować wyłączyć te inne urządzenia, do czasu rozwiązania problemów.

    Jeżeli problemem okaże się wzajemne zakłócanie urządzeń, to można spróbować zmienić kanał komunikacji w czujniku. Standardowo w czujnikach (np. temperatury/wilgotności) ustawiony jest w fabryce kanał 1. Jeżeli czujnik ma taką możliwość, najlepiej od razu zmienić ten kanał na inny (np. 2 lub 3), bo większość użytkowników będzie wykorzystywała ten ustawiony kanał domyślny.

    Wybór kanału komunikacji w czujniku zewnętrznym


    Jeżeli wyłączenie innych urządzeń pracujących na tej samej częstotliwości i zmiana kanału komunikacji nie pomaga, problemy nie ustają, konieczne może być przeniesieni czujników lub konsoli w inne miejsce, tak, aby zmniejszyć dystans pomiędzy oboma urządzeniami.

    Autor: Parasol (Stacje-Pogody.pl)
    W rysunku wykorzystano zdjęcia produktów firmy Oregon Scientific
  • Komentarze (3)

    • Ocena treści
      Komentarz
    • 4
      Agwa, spróbuj zmniejszyć odległość stacja <-> czujnik, być może wzrosły u ciebie zakłócenia radiowe. Tak jak podaje DAVIS, w obszarach o wysokich zakłóceniach radiowych i przejściu sygnału przez ściany, zasięg może się zmniejszyć nawet o 80%. Czyli przykładowo, np. przy zasięgu idealnym (maksymalnym) wynoszącym 30m, zasięg realny w takich warunkach może wynosić zaledwie 6m.
      Data: 2019-07-04 00:13:51
      Dodał: Parasol
    • 5
      Wszystko się zgadza, tylko to, że dotychczas czujnik zewnętrzny przesyłał dane do stacji i była widoczna temperatura i wilgotność zewnętrzna, ale teraz stacja przestała pokazywać. Są tylko kreski. Pozostałe parametry są widoczne.
      Data: 2019-07-02 20:47:33
      Dodał: Agwa
    • 5
      Informacja bardzo wyczerpująca. Teraz mam odpowiedź na wszystko, o co chciałem zapytać. Dziękuję.
      Data: 2016-10-14 18:49:45
      Dodał: stanisław
    Dodaj komentarz
    • Ocena treści:
    • Imię (nick):
    • Komentarz:

      Komentarz może mieć do 1999 znaków. Liczba wprowadzonych znaków: 0
    • Wpisz kod z obrazka:    Aby dodać komentarz wpisz kod z obrazka
 
Copyright © 2024 Stacje-Pogody.pl. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.
Powered by WMrecenzje