Jesteś w » Strona główna » Artykuły i porady » artykuł
PLIKI COOKIES: Serwis używa cookies. Więcej informacji w regulaminie serwisu. OK (wyłącz komunikat)

Artykuły i porady

 • Domowe stacje jakości powietrza - METEO SP88 i ADE WS1908

 • 2021-03-11 23:01 | aktualizacja: 2021-11-02 21:22
 • ADE WS 1908 i METEO SP-88 to dwa bardzo podobne produkty, wyglądające chyba identycznie, których głównym zadaniem jest monitoring jakości powietrza w pomieszczeniach. Wyświetlają informację o niebezpiecznych substancjach, stężeniu dwutlenku węgla (CO2) oraz lotnych związkach organicznych (TVOC), które powszechnie występują w naszych domach.
 • Zbyt duże stężenie dwutlenku węgla i lotnych związków organicznych może być niebezpieczne, a nawet szkodliwe. Może między innymi powodować problemy ze spokojnym snem, czy w skupieniu się na wykonaniu określonej pracy. Dzięki tym produktom, możemy też zidentyfikować problemy z wentylacją.

  ADE WS1908 - z przodu ADE WS1908 - z przodu (podświetlona)
  ADE WS 1908


  Oba produkty, oprócz liczbowego wyświetlania stężenia CO2 i TVOC, mają także sympatyczną dużą ikonę komfortu CO2 (buźkę, uśmiechniętą lub nie). Jeżeli poziom dwutlenku węgla będzie wysoki, to buźka będzie smutna, jeżeli niski, to będzie uśmiechnięta.

  5 rodzajów ikony komfortu CO2
  5 rodzajów ikony komfortu CO2
  (źródło: ADE Germany GmbH)


  Proste, sympatyczne i czytelne rozwiązanie, które powinno być widoczne nawet z większej odległości. W obu urządzeniach znajdziemy również informacje o temperaturze i wilgotności, a także aktualny czas.

  ADE WS1908 - ulotka 1 ADE WS1908 - ulotka 2 ADE WS1908 - ulotka 3 ADE WS1908 - ulotka 4 ADE WS1908 - ulotka 5
  ADE WS1908


  O stacji pogodowej METEO SP88, w momencie pisania tego tekstu, nie ma zbytu dużo dostępnych informacji. Dlatego większość szczegółowych informacji będzie pochodziło od firmy ADE. I tak, możemy się dowiedzieć, że w ADE WS1908 zastosowano szwajcarską technologię czujników do precyzyjnej analizy powietrza w pomieszczeniach. Wyświetlacz ma wymiary 63 x 57 mm, zakres pomiarowy CO2 to 400-60000 ppm, a zakres TVOC to 0,005 - 9,999 mg/m³. Obudowa została wykonana z tworzywa ABS, a urządzenie jest zasilane za pomocą USB lub dwóch baterii typu AAA.

  METEO SP88 - widok przedni z lewego boku METEO SP88 - widok z przodu METEO SP88 - widok przedni z prawego boku METEO SP88 - widok z boku METEO SP88 - widok z tyłu METEO SP88 - widok z kablem USB
  METEO SP-88


  Temperatura i wilgotność powietrza są aktualizowane co jedną minutę, natomiast informacje dotyczące jakości powietrza (TVOC i CO2) co 4 godziny. Istnieje też możliwość uruchomienia pomiaru TVOC i CO2 ręcznie, poprzez dłuższe przytrzymanie przycisku podświetlenia. Ale na tak zainicjowany pomiar, trzeba będzie poczekać około 5 minut, bo tyle czasu potrzebują sensory pomiarowe, aby przeanalizować dane dotyczące jakości powietrza.

  Informacja o stężeniu lotnych związków organicznych jest wyświetlana tylko w formie liczbowej, nie ma tu żadnego graficznego wskaźnika, ale w instrukcji (ADE WS 1908) znajdziemy informacje, jakie zagrożenia niosą ze sobą określone stężenia TVOC.

  Zagrożenia jakie niosą ze sobą określone stężenia TVOC
  Zagrożenia jakie niosą ze sobą określone stężenia TVOC
  (źródło: ADE Germany GmbH)


  Aby uzyskać niezafałszowane wartości pomiarowe, nie należy umieszczać urządzenia obok przedmiotów wydzielających silny zapach, a także nie dotykać i zasłaniać bocznych otworów, przez które powietrze dostaje się do sensorów pomiarowych.

  Oba produkty są bardzo podobne, tak więc, można oczekiwać, że parametry METEO SP-88 będą podobne. METEO SP88 kupimy za około 110 zł (sprawdź aktualną cenę), natomiast ADE WS 1908 za 290 zł. Stacja marki METEO jest ponad 2.5 x tańsza od ADE, ale czy jest w 100% identyczna, tego nie wiadomo. Cena SP88 wydaje się być bardzo atrakcyjna.

  Meteo SP88 - wrażenia po kilkunastu dniach użytkowania

  Autor: Parasol (Stacje-Pogody.pl)
  Źródło informacji i zdjęcia: ADE Germany GmbH, METEO (P.H.U. METREX)
 • Dodaj komentarz
  • Ocena treści:
  • Imię (nick):
  • Komentarz:

   Komentarz może mieć do 1999 znaków. Liczba wprowadzonych znaków: 0
  • Wpisz kod z obrazka:    Aby dodać komentarz wpisz kod z obrazka
 
Copyright © 2023 Stacje-Pogody.pl. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.
Powered by WMrecenzje