PLIKI COOKIES: Serwis używa cookies. Więcej informacji w regulaminie serwisu. OK (wyłącz komunikat)

Recenzje i testy stacji pogodowych

  • Meteo SP88 - wrażenia po kilkunastu dniach użytkowania

  • 2021-11-01 20:05 | aktualizacja: 2022-04-08 21:19
    4.5 pkt
  • Meteo SP-88 to niewielka i niedroga stacja pogodowa do pomiaru jakości powietrza w pomieszczeniach. Wyświetla informacje o stężeniu lotnych związków organicznych (TVOC) oraz dwutlenku węgla (CO2) w mieszkaniu. Jeżeli planujesz zakup tego produktu lub masz taki produkt w domu, to warto przeczytać ten tekst, bo dowiesz się bardzo dużo przydatnych informacji.
  • Meteo SP88
    Meteo SP88
    (źródło zdjęcia: METEO)


    Testowana stacja Meteo SP88 pochodzi z normalnej sprzedaży detalicznej, została zakupiona w październiku, w cenie około 100 zł (sprawdź aktualną cenę), w jednym z polskich sklepów.

    Pierwsze uruchomienie


    Po wyjęciu z opakowania, włożeniu baterii, ustawieniu zegara i odczekaniu 5 minut wyświetlił się pierwszy pomiar jakości powietrza - TVOC 0,001 mg/m3 i CO2 400 ppm. Takie wartości w mieszkaniu wydały mi się nierealne, wykonałem kolejny pomiar, który był bardzo zbliżony do pierwszego (TVOC wzrosły do 0,005 mg/m3).

    Meteo SP88 - po włączeniu
    Meteo SP88 - po pierwszym włączeniu


    Po kilkakrotnych zbliżonych wynikach pomiarów, doszedłem do wniosku, że coś jest nie tak. Pierwszą myślą, jaka przyszła mi do głowy, był zwrot towaru, bo mało realne jest, aby w mieszkaniu był tak niski poziom lotnych związków organicznych. Tym bardziej, że mam też drugi miernik (Webber SP86), który pokazywał zupełnie coś innego.

    Przed uruchomieniem procedury zwrotu, postanowiłem przeczytać "dogłębnie" instrukcję obsługi w poszukiwaniu rozwiązania problemu. Niestety, nie było tam żadnej informacji rozwiązującej mój problem, brak jakiejkolwiek informacji, jak przywrócić produkt do ustawień fabrycznych, czy jest możliwość kalibracji sensora jakości powietrza itp.

    Instrukcja obsługi stacji pogodowej Meteo SP88
    Tak wygląda instrukcja obsługi Meteo SP88


    Mając stację Webber SP-86 wiem, że takie produkty mają przeważnie możliwość kalibracji sensora. Tak więc, i stacja pogodowa SP88 powinna mieć taką możliwość. Po kilku próbach wciskania 3 przycisków w różnych kombinacjach, odkryłem dwie nieudokumentowane opcje konfiguracyjne - reset do ustawień fabrycznych i kalibracje.

    Reset do ustawień fabrycznych


    Aby przywrócić produkt do ustawień fabrycznych, przytrzymujemy dłuższą chwile przycisk "-", w polu TVOC wyświetli się napis przypominający fragment nazwy "RESET" i wtedy naciskamy przycisk ustawiania zegara. Po takim resecie stacja będzie wyświetlać pomiary TVOC 0,001 lub 0,005 mg/m3, a CO2 będzie w okolicach 400 ppm. Czyli potrzebna jest jeszcze kalibracja sensora pomiarowego.

    Meteo SP88 - reset do ustawień fabrycznych
    Meteo SP88 - reset do ustawień fabrycznych


    Kalibracja sensora pomiarowego TVOC i CO2


    Aby wykonać kalibracje przyciskamy i przytrzymujemy dłuższą chwilę przycisk "+", a po wyświetleniu napisu "CALI" przyciskamy przycisk ustawiania zegara. Kalibracja trwa około dwóch godzin i jest możliwa do wykonania tylko przy zasilaniu przez USB. W czasie kalibracji, na zmianę z aktualnym pomiarem TVOC, pojawia się na napis "CALI", gdy napis przestanie się wyświetlać, oznacza to, że stacja pogodowa została skalibrowana.

    Meteo SP88 - kalibracja
    Meteo SP88 - kalibracja


    Po wykonaniu kalibracji w mieszkaniu, już widać, że produkt pokazuje bardziej realne wartości. Ale mając drugi miernik jakości powietrza i stacje Netatmo, wiem że kalibracje sensora jakości powietrza powinno się wykonywać na wolnym powietrzu lub przy pootwieranych oknach i przewietrzonym dokładnie mieszkaniu.

    Postanowiłem uruchomić kalibracje na zewnątrz pomieszczenia (można to zrobić np. na balkonie), za źródło energii posłużył powerbank. Po wykonaniu takiej kalibracji, wartości pokazywane w mieszkaniu gwałtownie wzrosły, poziom CO2 był dużo większy niż pokazywała stacja Netatmo, podobnie wartości TVOC były często sporo większe w porównaniu do informacji pokazywanych przez Webber SP86.

    Meteo SP88 - odczyty po wykonaniu kalibracji
    Meteo SP88 - odczyty po wykonaniu kalibracji na wolnym powietrzu


    Można to wytłumaczyć tym, że pomiar jakości powietrza nie jest prostym pomiarem i wpływa na niego wiele różnych czynników, a wszystko jest zmienne, bo powietrze ustawicznie zmienia się. Może być też tak, że sensor jakości powietrza w SP88 jest bardziej precyzyjny/czuły i wykrywa więcej lotnych związków organicznych niż Webber SP86.

    Przykładowo, w mieszkaniu może być lotny związek organiczny, którego nie wykrywa miernik Webber SP86, a Meteo SP88 wykazuje go na wyświetlaczu TVOC, prawdopodobnie stąd mogą być te czasami duże różnice w pomiarach.

    Co jeszcze warto wiedzieć o Meteo SP-88


    Bardzo podobnym produktem, jak nie identycznym, jest ADE WS1908, tam znajdziemy informację, że w urządzeniu zastosowano szwajcarską technologię czujników do precyzyjnej analizy powietrza. Patrząc do środka obudowy Meteo SP88 (przez otwory pomiarowe), można zobaczyć układ elektroniczny, który wygląda bardzo podobnie do sensora pomiarowego TVOC i CO2 o oznaczeniu SGP30 szwajcarskiej firmy Sensirion (kwadrat z charakterystyczną kropką w środku i kreską).

    Przy zasilaniu z baterii (2 x AAA) stacja Meteo SP88 mierzy jakość powietrza tylko na żądanie użytkownika. Aby uruchomić pomiar, dotykamy przez 3 sekundy symbol podświetlenia, znajdujący się na górze obudowy, po 5 minutach wyświetlą się aktualne wartości TVOC i CO2. Po podłączeniu do USB wyświetlacz jest stale podświetlony, a pomiary są aktualizowane co 1-2 sekundy, ale także tu musimy poczekać 5 minut na pierwszy pomiar.

    Wskaźnik w postaci "buźki", wyświetla w formie graficznej aktualną jakość powietrza. Wygląda na to, że wpływa na niego nie tylko stężenie lotnych związków organicznych, jak podano w instrukcji, ale także dwutlenku węgla.

    Przy utrzymujących się przez bardzo długi czas wysokich poziomach wykrywanych substancji (np. TVOC 9.999 mg/m3) sensor może się czasowo zablokować, wtedy może być konieczne przewietrzenie sensora np. wystawienie stacji na kilkanaście minut na świeże powietrze.

    Wady i zalety


    Podświetlenie wyświetlacza jest zbyt intensywne, nie ma też żadnej regulacji poziomu jasności, w nocy utrudnia to zasypianie i trzeba produkt odłączać od USB. Kąty widzenia nie są najlepsze, patrząc na wyświetlacz z góry lub z dołu, widać coś innego niż w rzeczywistości, segmenty niepodświetlone wydają się podświetlone i na odwrót.

    Produkt ma zegar, wygląda z daleka jak budzik, ale brak w nim takiej funkcjonalności.

    Zalety:
    - Informacja o poziomie lotnych związków organicznych (TVOC) w mieszkaniu.
    - Informacja o poziomie dwutlenku węgla (CO2) w mieszkaniu.
    - Informacja o temperaturze i wilgotności.
    - Pomiary jakości powietrza aktualizowane co 1-2 sekundy (przy zasilaniu z USB).
    - Niska cena.


    Wady:
    - Zbyt intensywne podświetlenie przy zasilaniu z USB.
    - Kąty widzenia wyświetlacza (widać dobrze patrząc na wprost lub z boku).
    - Instrukcja nie zawiera wszystkich potrzebnych informacji (o kalibracji, resecie).
    - Brak funkcji budzika.


    Autor: Parasol (Stacje-Pogody.pl)
  • Komentarze (2)

    • Ocena treści
      Komentarz
    • 4
      Właśnie zamówiłem sobie ze strony pogoda w kratkę ten miernik i kalibruje się właśnie, zobaczymy jakie wartości będzie podawać.
      Data: 2022-11-30 15:26:49
      Dodał: Jarociniak
    • 5
      Ciekawe informacje. Porada napisana precyzyjnie, łatwo ją zrozumieć i do niej wrócić. Dzięki.
      Data: 2022-06-30 09:31:18
      Dodał: Gracja
    Dodaj komentarz
    • Ocena treści:
    • Imię (nick):
    • Komentarz:

      Komentarz może mieć do 1999 znaków. Liczba wprowadzonych znaków: 0
    • Wpisz kod z obrazka:    Aby dodać komentarz wpisz kod z obrazka
 
Copyright © 2024 Stacje-Pogody.pl. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.
Powered by WMrecenzje