Jesteś w » Strona główna » Artykuły i porady » artykuł
PLIKI COOKIES: Serwis używa cookies. Więcej informacji w regulaminie serwisu. OK (wyłącz komunikat)

Artykuły i porady

 • Stacja pogodowa HP3000 - 8 czujników, kolorowy ekran, wykresy i eksport do PC

 • 2018-06-01 08:16 | aktualizacja: 2022-12-20 13:27
  5 pkt
 • HP3000 to stacja pogodowa, a w zasadzie termo-higrometr, który może służyć do monitoringu temperatury i wilgotności nawet w 8 miejscach. Na kolorowym ekranie urządzenia wyświetlane są jednocześnie informacje z 5 czujników, dodatkowo pomiary zobaczymy także w formie wykresu liniowego. Dane pogodowe są także archiwizowane, zapisywane na karcie pamięci microSD, możemy je później przeglądać na komputerze PC.
 • Stacja pogodowa HP3000 - konsola z przodu Stacja pogodowa HP3000 - konsola z tyłu Stacja pogodowa HP3000 - czujnik
  HP3000


  HP3000 to produkt Fine Offset Electronics, ale ten typ stacji jest dostępny w sprzedaży pod różnymi markami np. ELV RS500, Froggit DL5000, MISOL HP3001, Steinberg Systems SBS-RS-500, DNT RoomLogg PRO, czy Ambient Weather WS-3000 (915 MHz). Funkcjonalność wszystkich tych produktów jest identyczna, ale pewne różnice, chociażby zewnętrzne, możemy zauważyć (np. ELV RS500). Co ciekawe, to z informacji, jakie dochodzą od użytkowników tego produktu wynika, że w czujnikach zewnętrznych zastosowano nowoczesne i dokładne sensory SHT30 szwajcarskiej firmy SENSIRION. Typowa dokładność sensorów SHT30 w temperaturze od 0°C do +60°C to +/-0.2°C, w temperaturze -20°C jest to +/-0.4°C, a przy -30°C typowy błąd pomiarowy może wynieść +/-0.5°C. Takie sensory znajdziemy np. w MISOL HP3001.

  Stacja pogodowa ELV RS500 - konsola z przodu Stacja pogodowa ELV RS500 - konsola z tyłu Stacja pogodowa ELV RS500 - czujnik
  ELV RS500 (źródło: ELV)


  Standardowo w zestawie ze stacją otrzymamy 5 czujników zewnętrznych, ale niektórzy sprzedawcy oferują także inne zestawy, z większą lub mniejszą liczbą czujników (np. Froggit). W każdym komplecie jeden z czujników zewnętrznych zajmuje się także odbiorem sygnału czasu (DCF), który przesyła następnie do konsoli, łatwo go można rozpoznać, bo powinien mieć inne oznaczenie od pozostałych (np. WH31A, a reszta WH31C). Czujnik ten należy umieścić w miejscu, w którym nie będzie problemu z odbiorem DCF.

  Dużą zaletą tego urządzenia jest to, że na kolorowym ekranie mamy informacje o temperaturze i wilgotności jednocześnie z 5 czujników zewnętrznych, dzięki temu dane są łatwe do porównania. Na wyświetlaczu znajdziemy także liniowy wykres zmian wartości w czasie, dla każdego z 8 obsługiwanych czujników. Na wykresie możemy prześledzić, jak zmieniała się temperatura, wilgotność, punkt rosy lub indeks ciepła w ostatnich 12/24/48 lub 72 godzinach.

  Stacja pogodowa HP3000 - setup Stacja pogodowa HP3000 - setup, wybór informacji
  Stacja pogodowa HP3000 - temperatura max/min Stacja pogodowa HP3000 - wilgotność max/min
  Ustawienia i wartości max/min


  Bardzo przydatną funkcją jest możliwość kalibracji pomiarów temperatury i wilgotności. Jeżeli dysponujemy dokładniejszym urządzeniem pomiarowym, np. mamy jakiś termo-higrometr wzorcowy, to możemy wartości z czujników skorygować, i dzięki temu uzyskać jeszcze lepszą dokładność.

  Stacja pogodowa HP3000 - kalibracja
  Kalibracja


  Produkt umożliwia także ustawienie alarmów temperatury i wilgotności. Dla każdego z czujników możemy zdefiniować progi alarmowe, po przekroczeniu których, zostaniemy ostrzeżeni sygnałem dźwiękowym i świetlnym.

  Stacja pogodowa HP3000 - alarm temperatury Stacja pogodowa HP3000 - alarm wilgotności
  Alarm temperatury i wilgotności


  Stacje typu HP3000 posiadają gniazdo kart microSD, jeżeli włożymy kartę pamięci do konsoli, to wszystkie pomiary będą automatycznie zapisywane na karcie w formacie CSV (rozdzielanym przecinkami). Dane CSV możemy później analizować i przeglądać np. w Excelu.

  Ze stacją otrzymamy również oprogramowanie pod Windows, które umożliwia między innymi:
  - wyświetlanie danych na żywo
  - ustawienie parametrów stacji (np. interwału zapisu danych 5 - 240 minut)
  - zaprogramowanie alarmów dla temperatury i wilgotności
  - kalibracje temperatury i wilgotności
  - wyświetlanie wykresów
  - eksport danych z karty pamięci

  Oprogramowanie - dane na żywo Oprogramowanie - setup
  Oprogramowanie - dane na karcie pamięci Oprogramowanie - wykresy
  Oprogramowanie (źródło: Ambient Weather)


  Cena tej stacji pogodowej jest dość zróżnicowana, w zależności gdzie kupujemy i pod jaką marką. Przeważnie za komplet z 5 czujnikami zewnętrznymi zapłacimy od 550 do 620 zł (Amazon), ale możemy też znaleźć oferty w niższych cenach, bo nawet w cenie około 300 zł (Aliexpress).

  Sprawdź aktualną cenę Steinberg Systems SBS-RS-500 w polskich sklepach

  Autor: Parasol (Stacje-Pogody.pl)
  Źródło informacji i zdjęcia: Fine Offset Electronics Co., Ltd.
 • Komentarze (1)

  • Ocena treści
   Komentarz
  • 5
   Bardzo dużo praktycznych informacji, bez zbędnych komentarzy. Takie opisy aż się miło czyta.
   Data: 2020-06-03 22:19:29
   Dodał: Wojtek
  Dodaj komentarz
  • Ocena treści:
  • Imię (nick):
  • Komentarz:

   Komentarz może mieć do 1999 znaków. Liczba wprowadzonych znaków: 0
  • Wpisz kod z obrazka:    Aby dodać komentarz wpisz kod z obrazka
 
Copyright © 2024 Stacje-Pogody.pl. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.
Powered by WMrecenzje