Jesteś w » Strona główna » Artykuły i porady » artykuł
PLIKI COOKIES: Serwis używa cookies. Więcej informacji w regulaminie serwisu. OK (wyłącz komunikat)

Artykuły i porady

 • EUROCHRON EFWS S250 - stacja pogody z kolorowym wyświetlaczem

 • 2017-01-21 23:40 | aktualizacja: 2021-03-14 11:19
  4.33 pkt
 • Stacja pogodowa EFWS S250 marki EUROCHRON to produkt, który został wyposażony w radiowy zegar (DCF), prognozę pogody, pomiar temperatury i wilgotności (wewnętrznej i zewnętrznej), ciśnienie atmosferyczne oraz informacje o aktualnej fazie księżyca. Wszystkie dane pogodowe są wyświetlane na kolorowym ekranie. Bardzo dobrze został rozwiązany odbiór sygnału DCF, zajmuje się tym czujnik zewnętrzny, a nie stacja pogodowa. Urządzenie posiada także bardzo przydatną możliwość kalibracji pomiarów.
 • Stacja pogody EUROCHRON EFWS S250


  Jeżeli mamy jakieś wiarygodne i dokładne dane pomiarowe, to możemy skorygować pomiar temperatury o +/-5°C, wilgotności o +/-9%, a ciśnienia powietrza o +/-50 hPa.

  Czujnik zewnętrzny powinien być umieszczony nie dalej niż w odległości 100 metrów, a komunikuje się ze stacją w paśmie 868 MHz. Oprócz przesyłania temperatury i wilgotności, czujnik ma za zadanie także odbiór sygnału czasu, który jest wysyłany z nadajnika w Mainflingen (w pobliżu Frankfurtu nad Menem). Po pomyślnym odebraniu sygnału DCF, aktualny czas jest przesyłany do stacji pogodowej, a gdy są problemy z odbiorem, czujnik zewnętrzny ponawia próbę odbioru co 2 godziny.

  Na ekranie urządzenia wyświetlane są także informacje o minimalnej (kolor niebieski) i maksymalnej (kolor czerwony) temperaturze oraz wilgotności z ostatnich 24 godzin.

  Stacja EUROCHRON EFWS S250 wygląda na interesujący produkt, ale zaniepokoiła mnie pewna informacja, podana w instrukcji obsługi produktu, o tym jak przeprowadzić test zewnętrznego czujnika:

  Umieść stację meteorologiczną i zewnętrzny czujnik w odległości ok. 25 cm od siebie wewnątrz pomieszczenia. Poczekaj ok. 30 minut, aż oba urządzenia dopasują się do warunków otoczenia. Wyświetlane wartości nie powinny się różnić więcej niż 10% (wilgotność powietrza) i 7,2°C/4°F (temperatura).  Zaniepokoiła mnie konkretnie wartość w stopniach Celsjusza, o jaką może różnić się temperatura wyświetlana w stacji i na czujniku zewnętrznym (7,2°C). Wygląda na to, że jest to błąd w instrukcji, bo taka różnica w temperaturze pokojowej jest mało realna i wykracza poza możliwość korekty, jaką dysponuje stacja pogodowa.

  Bardziej prawidłowa wydaje się wartość podana w stopniach Fahrenheita. Po przeliczeniu na skale Celsjusza, różnica 4 stopni Fahrenheita (w temperaturze pokojowej 21.9°C/ 71.42°F), to będzie około 2.2 stopnia Celsjusza. Taka maksymalna możliwa różnica, pomiędzy stacją a czujnikiem, wygląda już na bardziej prawdopodobną.

  Cena stacji pogody EFWS S250 to 175 zł (sprawdź aktualną cenę).

  Dlaczego, gdy czujnik zewnętrzny jest obok stacji meteo, wskazania się różnią?

  Autor: Parasol (Stacje-Pogody.pl)
  Źródło informacji i zdjęcia: Conrad Electronic SE
 • Komentarze (3)

  • Ocena treści
   Komentarz
  • 5
   Pabloz, podałbyś proszę nazwy stacji, które wyglądają identycznie? Może da się je kupić np. na Aliexpress taniej niż Eurochron w Conrad ... pytanie tylko, czy to wtedy taka sama stacja :)
   Data: 2018-03-26 19:09:49
   Dodał: Wojtek
  • 4
   Bardzo możliwe, że sama stacja produkowana jest przez jakąś firmę pod marką Eurochron. Sam pracowałem kiedyś w polskim oddziale pewnej niemieckiej firmy gdzie produkowaliśmy moduły zegarowe właśnie dla firmy Eurochron.
   Data: 2018-03-18 13:28:29
   Dodał: Rycho
  • 4
   Wygląda interesująco. Ciekawe, że ostatnio pojawiło się wiele stacji w podobnej stylistyce i zastanawiam się, czy produkuje je jeden i ten sam chiński producent.
   Data: 2017-01-27 22:15:28
   Dodał: pabloz
  Dodaj komentarz
  • Ocena treści:
  • Imię (nick):
  • Komentarz:

   Komentarz może mieć do 1999 znaków. Liczba wprowadzonych znaków: 0
  • Wpisz kod z obrazka:    Aby dodać komentarz wpisz kod z obrazka
 
Copyright © 2024 Stacje-Pogody.pl. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.
Powered by WMrecenzje