Jesteś w » Strona główna » Artykuły i porady » artykuł
PLIKI COOKIES: Serwis używa cookies. Więcej informacji w regulaminie serwisu. OK (wyłącz komunikat)

Artykuły i porady

  • Dlaczego, gdy czujnik zewnętrzny jest obok stacji meteo, wskazania się różnią?

  • 2012-06-04 12:45 | aktualizacja: 2016-06-17 09:17
    3.8 pkt
  • Czy rzeczywiście stacja pogodowa i czujnik zewnętrzny muszą pokazywać takie same wartości, gdy umieścimy je obok siebie?
  • Na forum, w opiniach i mailach często pojawia się problem podobny do poniższego.

    Kupiliśmy kilka dni temu stacje meteorologiczną, wszystko ok, z wyjątkiem jednej rzeczy. Zewnętrzny czujnik pokazuje o pół stopnia cieplej niż w stacji meteorologicznej gdy są obok siebie. Proszę o poradę co to może być...



    Sporo osób kupując stację pogodową, robi test na dokładność wskazań pomiędzy stacją a czujnikiem. Wygląda on tak, że umieszczamy czujnik zewnętrzny obok konsoli stacji i po kilku godzinach porównujemy, czy wskazywane wartości są takie same. Jeżeli wartości nie są zbliżone, to wiele osób sądzi, że coś jest nie tak. A wcale tak być nie musi.

    Każdy sensor pomiarowy, umieszczony zarówno w konsoli stacji meteo, jaki i w czujniku zewnętrznym, ma określoną dokładność pomiarów. Wystarczy, że jeden z sensorów maksymalnie (w granicach dopuszczalnej tolerancji) zawyża pomiar, a drugi maksymalnie zaniża i już możemy mieć istotną różnice, pomiędzy stacją a czujnikiem.

    Warto dodać, że często dokładność jest mylona z rozdzielczością pomiaru, a to zupełnie co innego. Jeżeli np. stacja kosztuje kilkadziesiąt złotych, a podawana jest dokładność pomiaru 0.1°C, to na pewno nie jest to dokładność, a jest pomyłka i chodzi o rozdzielczość pomiaru.

    Przykład

    Dokładność wskazań stacji: +/-1°C
    Dokładność wskazań czujnika: +/-1°C
    Temperatura powietrza: 25°C


    Umieszczamy stacje meteo i czujnik obok siebie na kilka godzin. Po kilku godzinach mamy:

    Wskazanie temperatury na czujniku: 24°C (-1°C od wartości prawidłowej)
    Wskazanie temperatury na stacji: 26°C (+1°C od wartości prawidłowej)


    W powyższym przykładzie, różnica wskazań pomiędzy czujnikiem, a konsolą stacji meteorologicznej wynosi 2°C. Ale wszystko jest w granicach dopuszczalnych błędów sensorów +/-1°C, zgodnie ze specyfikacją producenta.

    Dlatego, jeżeli już przeprowadzamy tego typu test, to pamiętajmy o dokładności poszczególnych sensorów. Bo pozornie duża różnica w pomiarach, może być w granicach błędów dopuszczalnych przez producenta.

    Autor: Parasol (Stacje-Pogody.pl)
  • Komentarze (5)

    • Ocena treści
      Komentarz
    • 3
      Producenci powinni się nauczyć, by montować do każdego urządzenia "pokrętło" do kalibracji temperatury. W mojej stacji pogodowej za 60 euro, przykładowo temperatura wynosi 10°C, a na termometrze zwykłym 6°C i zawsze różnica wynosi 4°C. Co ja nie wymyślałem, cudowałem iii .... nic, dalej to samo, różnica 4 stopni. Jest też różnica (oczywiście cały czas na zewnątrz) pomiędzy inną stacją pogody. Producenci !!!!!! Potrzebny jeden gadżet w stacji pogody, pokrętło do kalibracji temperatury.
      Data: 2017-10-30 09:59:03
      Dodał: palnick
    • 5
      Problem w tym, że producenci często nie umieszczają informacji o dokładności pomiaru (np. +/- 1°C) tylko o rozdzielczości pomiaru - tj. min. zmianie temperatury na urządzeniu (np.: co 0,1 lub 0,5°C).
      Data: 2014-02-16 07:55:34
      Dodał: GG
    • 5
      Jam mam Xonixa 651 i położone obok stacja i 3 czujki pokazują tą samą temperaturą z dokładnością do 0,1°C!!! Komplet kosztował mnie 300zł, a działa jak profesjonalne urządzenie za kilkadziesiąt złotych :-)
      Data: 2013-11-16 04:17:39
      Dodał: L
    • 1
      Czyli kompletnie nie można takim stacjom ufać.
      Data: 2012-11-21 08:28:17
      Dodał: ja
    • 5
      Artykuł bardzo dokładnie i jasno tłumaczy "niewtajemniczonym", na czym polega różnica pomiędzy dokładnością czujników a rozdzielczością pomiarową przyrządu. Wielu osobom wydaje się, że jak postawią czujnik zewnętrzny obok stacji, to wskazania mają być idealnie jednakowe. Takie dokładności to można uzyskać, ale w kalibrowanych przyrządach laboratoryjnych pomiarowych, które kosztują od kilku do kilkudziesięciu tysięcy zł, a nie w domowych stacjach za około 100zł :)
      Data: 2012-10-29 23:04:03
      Dodał: Czytelnik
    Dodaj komentarz
    • Ocena treści:
    • Imię (nick):
    • Komentarz:

      Komentarz może mieć do 1999 znaków. Liczba wprowadzonych znaków: 0
    • Wpisz kod z obrazka:    Aby dodać komentarz wpisz kod z obrazka
 
Copyright © 2024 Stacje-Pogody.pl. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.
Powered by WMrecenzje