Jesteś w » Strona główna » Artykuły i porady » artykuł
PLIKI COOKIES: Serwis używa cookies. Więcej informacji w regulaminie serwisu. OK (wyłącz komunikat)

Artykuły i porady

 • Czym się różnią stacje pogodowe typu HP256x od HP255x?

 • 2023-04-11 22:42 | aktualizacja: 2023-04-11 22:42
 • Stacje pogodowe HP256x pojawiły się stosunkowo niedawno, patrząc na parametry i możliwości, wyglądają na rozwinięcie konstrukcji stacji HP255x. Wyróżniają się nową jednostką centralną (konsolą), obsługą wielu różnych czujników, archiwizacją danych na kartach pamięci oraz możliwością automatycznego przesyłania pomiarów do wielu serwisów pogodowych.
 • Konsola stacji pogodowej HP256x
  Konsola stacji pogodowej typu HP256x


  Konsola stacji HP256x posiada rozkładaną antenę, w której umieszczono sensory wewnętrzne temperatury i wilgotności oraz ciśnienia atmosferycznego. To dobre rozwiązanie, czujniki są umieszczone w pewnej odległości od konsoli, co minimalizuje wpływ "grzejącej się elektroniki" na wyniki pomiarów.

  Stacje pogodowe HP256x mogą zapisywać dane historyczne na kartach pamięci microSD. Karta o pojemności 1 GB może pomieścić dane z ponad 10 lat. Jest możliwość wyboru częstości archiwizacji pomiarów (interwału zapisu), możemy wybrać wartości od 1 minuty do nawet 240 minut. Dane historyczne możemy przeglądać na konsoli w formie tabelarycznej lub graficznej.

  W jednostce centralnej znajdziemy port USB, ale jak informuje w instrukcji producent, nie jest on wykorzystywany do przesyłania danych, a jedynie do aktualizacji oprogramowania (firmware). Konsola posiada 7 calowy duży kolorowy wyświetlacz TFT o wysokiej rozdzielczości, do wyboru mamy dwa motywy tła, ciemne lub jasne.

  Stacje typu HP256x zostały wyposażone w WiFi, co umożliwia wysyłanie danych z czujników pomiarowych do internetowych serwisów pogodowych Weather Undergroud, WOW, Weather Cloud lub Ecowitt Weather. Oczywiście, aby móc przesyłać dane do określonego serwisu pogodowego musimy najpierw się w nim zarejestrować (założyć konto). Jest również możliwość przesyłania pomiarów na nasz własny serwer internetowy, ale jest to opcja dla bardziej zaawansowanych użytkowników, obeznanych z programowaniem, bo będziemy musieli te dane sami na serwerze odbierać.

  Stacje HP256x wyróżniają się długim zasięgiem transmisji sygnału radiowego, niektóre czujniki można umieścić w odległości nawet 200 metrów (w idealnych warunkach, bez przeszkód terenowych).

  Konsole HP256x mogą współpracować z wieloma różnymi czujnikami dodatkowymi, między innymi:
  - 8 wielokanałowymi czujnikami temperatury i wilgotności lub czujnikami temperatury
  - 8 czujnikami temperatury gleby lub cieczy
  - 4 czujnikami jakości powietrza PM2,5
  - 1 uniwersalnym czujnikiem PM2,5/PM10/CO2/temperatury i wilgotności
  - 8 czujnikami wilgotności gleby
  - 4 czujnikami wycieku wody
  - 1 czujnikiem wyładowań atmosferycznych

  Czujniki obsługiwane przez stacje pogody typu HP256x
  Czujniki obsługiwane przez stacje pogody typu HP256x


  Stacje typu HP256x są aktualnie dostępne w dwóch wersjach, HP2561 ze zintegrowanym czujnikiem dwuramiennym typu I (wiatromierz, deszczomierz, pomiar światła, UV, temperatura, wilgotność) lub trzyramiennym typu Y, oraz HP2564 ze zintegrowanym czujnikiem ultradźwiękowym (ultradźwiękowy wiatromierz, piezoelektryczny deszczomierz, pomiar światła, UV, temperatura, wilgotność).

  Stacja pogodowa Ecowitt HP2561 (czujnik I) Stacja pogodowa Froggit HP2000 (czujnik Y)
  Ecowitt HP2561 (czujnik I) i Froggit HP2000 (czujnik Y)


  Ultradźwiękowy czujnik zintegrowany łatwo się instaluje i nie posiada żadnych ruchomych części, co oznacza, że praktycznie nie będziemy musieli do niego zaglądać. Dodatkową zaletą tego czujnika jest łatwość wymiany modułu z sensorem temperatury i wilgotności.

  Stacja pogodowa Froggit HP2000 Ultra (czujnik ultradźwiękowy)
  Froggit HP2000 Ultra (HP2564) ze zintegrowanym czujnikiem ultradźwiękowym


  Konsola stacji HP256x obsługuje praktycznie identyczny zestaw czujników co HP255x, wyjątkiem jest brak obsługi czujnika wewnętrznego, który mierzył w HP255x temperaturę, wilgotność oraz ciśnienie powietrza w pomieszczeniu.

  Główne różnice w stosunku do stacji typu HP255x, widoczne dla użytkownika, to inaczej wyglądająca konsola z przyciskami dotykowymi, sensory wewnętrzne temperatury i wilgotności oraz ciśnienia powietrza umieszczone w zewnętrznej rozkładanej antenie, a także większy zasięg transmisji radiowej (do 200 metrów). Oprogramowanie konsoli wydaje się być podobne/identyczne w obu typach stacji.

  O stacjach typu HP255x więcej informacji przeczytacie tutaj:
  Stacje pogodowe typu HP255x - co mierzą, czym się różnią i jak działają?

  Autor: Parasol (Stacje-Pogody.pl)
  Źródło informacji i zdjęcia: Fine Offset Electronics, ECOWITT, Froggit
 • Dodaj komentarz
  • Ocena treści:
  • Imię (nick):
  • Komentarz:

   Komentarz może mieć do 1999 znaków. Liczba wprowadzonych znaków: 0
  • Wpisz kod z obrazka:    Aby dodać komentarz wpisz kod z obrazka
 
Copyright © 2024 Stacje-Pogody.pl. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.
Powered by WMrecenzje