PLIKI COOKIES: Serwis używa cookies. Więcej informacji w regulaminie serwisu. OK (wyłącz komunikat)

Recenzje i testy stacji pogodowych

  • 10 tygodni z Webber SP86 i pomiarem jakości powietrza

  • 2021-01-04 22:29 | aktualizacja: 2021-03-14 19:23
    3 pkt
  • Webber SP86 to przenośna stacja pogody z pomiarem jakości powietrza. Dzięki temu urządzeniu dowiemy się wielu interesujących rzeczy o otaczającym nas powietrzu. Uzyskamy informacje o pyłach zawieszonych PM2.5 i PM10, co pozwoli nam unikać sytuacji, gdy powietrze jest zanieczyszczone i może negatywnie wpływać na nasze zdrowie. Dowiemy się także o stężeniu formaldehydu (HCHO) oraz lotnych związków organicznych (TVOC), niebezpiecznych substancji, które powszechnie występują w naszych mieszkaniach.
  • Webber SP86
    Webber SP86
    (źródło zdjęcia: Webber)


    Stacja pogody Webber SP86 została zakupiona w połowie października. Po włączeniu urządzenia i podłączeniu do ładowarki, ładowanie akumulatora do pełna (5 pasków) trwało około 3 godzin. Całkowicie naładowana bateria wystarcza mniej więcej na 2 godziny ciągłych pomiarów. To niedużo, dlatego produkt nadaje się przede wszystkim do krótkich, kilku-kilkunasto minutowych kontrolnych pomiarów, chociaż oczywiście można to urządzenie podłączyć na stałe do zasilania USB, ale do ciągłego monitoringu powietrza lepiej kupić coś innego.

    MENU główne Kalibracja
    Menu i kalibracja sensorów HCHO i TVOC


    Po pierwszym włączeniu SP86 i naładowaniu akumulatora, należy czujnik lotnych związków organicznych (TVOC) i formaldehydu (HCHO) skalibrować na wolnym powietrzu. Czyli umieszczamy miernik, na co najmniej 5 minut, na zewnątrz pomieszczenia (np. na balkonie), z dala od wszelkiego rodzaju perfum, farb, odświeżaczy powietrza, papierosów, alkoholu i innych chemikaliów. Kalibracje powinniśmy powtórzyć, jeżeli nie używaliśmy miernika przez dłuższy czas lub mamy wątpliwości odnośnie dokładności pomiarów.

    Ustawienia systemowe Webber SP86 - wygląd WIN10
    Ustawienia systemowe i wygląd WIN10


    Webber SP86 ma 4 ustawienia systemowe, możemy ustawić czas automatycznego wyłączenia, zmienić wygląd wyświetlacza (na WIN10), zrobić reset do ustawień fabrycznych oraz ustawić czas i datę. Urządzenie ma możliwość ustawienia alarmu dźwiękowego dla dużego stężenia formaldehydu (od 0.1 do 0.5 mg/m3). Niestety, brakuje takich alarmów dla lotnych związków organicznych (TVOC) oraz pyłów zawieszonych (PM).

    Alarm dla formaldehydu (HCHO)
    Alarm dla formaldehydu


    Zmiany wartości HCHO, TVOC i PM2.5, w ciągu ostatnich 2 minut, można obserwować na wykresach. Czerwonymi słupkami zaznaczono prawdopodobnie wartości w normie, prawdopodobnie, bo producent o tym nie informuje. Jeżeli wykres przekroczy czerwone słupki, to najprawdopodobniej oznacza, że odczyty przekraczają dopuszczalne normy stężeń.

    Wykres HCHO Wykres TVOC Wykres PM 2.5
    Wykresy HCHO, TVOC i PM2.5


    Wykres TVOC i PM2.5 ma stałą skale, nie obejmującą całego zakresu pomiarowego, czyli przy niskich i wysokich stężeniach, czytelność prezentowanych na wykresie zmian jest niska. Przykładowo, skala TVOC jest od 0 do 3 mg/m3 z podziałką 0.5 mg/m3. Jeżeli wartości zmieniają się pomiędzy np. 0.2 a 0.3 mg/m3 to niewiele zauważymy na takim wykresie, podobnie przy dużych wartościach zmieniających się np. od 3 do 9 mg/m3, zobaczymy na samej górze linie prostą, mimo że wartości zmieniają się aż o 6 mg/m3. Można to było chyba jakoś lepiej rozwiązać...

    Webber SP86 - wykres TVOC (maksymalne wartości) Webber SP86 - wykres TVOC (niskie i maksymalne wartości)
    Problem stałej skali na wykresach


    Na wyświetlaczu, oprócz informacji pomiarowych, jest także bardzo przydatna informacja o poziomie zanieczyszczenia (LEVEL) z oceną kolorystyczną (zielony, pomarańczowy, czerwony). Kiedy stężenie HCHO<0.080 mg/m3 i PM2.5<35, pasek LEVEL zmienia kolor na zielony i wyświetla "Fresh", oznacza to, że jakość powietrza jest dobra. Gdy HCHO>0.080 mg/m3 oraz <0.200 mg/m3 albo PM2.5>35 i <150, pasek LEVEL zmienia kolor na pomarańczowy i wyświetla "Unqualified" (powyżej normy), oznacza to, że jakość powietrza jest gorsza niż przewidują normy. Kiedy stężenie HCHO>0.200 mg/m3 lub PM2.5>150, LEVEL zmienia kolor na czerwony i wyświetla "Pollution" (stan zanieczyszczenia), oznacza to bardzo złą jakość powietrza.

    Webber SP86 - LEVEL zielony LEVEL pomarańczowy LEVEL czerwony
    Poziomy zanieczyszczenia (LEVEL): zielony, pomarańczowy i czerwony


    Dokładność pomiarów


    Nie mając żadnych wzorcowych przyrządów pomiarowych ciężko jest ocenić dokładność pomiarów, ale wyglądają na prawidłowe. Na wolnym powietrzu, w normalny przejrzysty dzień, wszystkie pomiary są na niskim poziomie. Przenosząc miernik do wnętrza pomieszczenia, wartości HCHO i TVOC znacznie się zwiększają, co też jest jak najbardziej prawidłowe. Zapalając zapałkę przy mierniku, wszystkie wartości zaczynają gwałtownie rosnąć, głownie PM2.5 i PM10, ale także lotne związki organiczne i formaldehyd, kolor LEVEL zmienia się na pomarańczowy (zła jakość powietrza). Wygląda na to, że miernik działa dobrze, a pomiary na całkiem realne.

    Co zauważyłem, to trzymając stację w ręce, trzeba uważać aby nie zasłaniać otworów wentylacyjnych służących do wykrywania szkodliwych substancji, bo może to powodować fałszywe, zbyt wysokie pomiary. Czujniki TVOC i HCHO wyglądają na bardzo czułe, niekiedy wystarczy miernik wziąć tylko do ręki, a już wartości zaczynają szybko rosnąć, być może przyczyną tego są zapachy pozostające po umyciu rąk mydłem.

    Nie należy się też dziwić, gdy dwa pomiary wykonywane w krótkich odstępach czasu różnią się nawet dość znacznie, ponieważ powietrze ustawicznie krąży, zawartość szkodliwych substancji może być różna w różnym czasie.

    Jeżeli mamy wątpliwości, co do dokładności pomiarów, gdy są np. za wysokie, ustawicznie włącza się alarm, albo pomiary co chwilę przekraczają zakres pomiarowy, najlepiej miernik wynieść na wolne powietrze, aby chwile popracował, można go też wyłączyć i włączyć. Przeważnie takie coś pomaga, jeżeli nie to wykonujemy ponowną kalibrację. Wydaje mi się, że przyczyną tego prawdopodobnie może być długa praca przy wysokich stężeniach HCHO lub TVOC. Na pomiary może mieć też wpływ niski stan baterii, najlepiej nie dopuszczać do samoistnego wyłączenia się urządzenia.

    Co mi się nie podobało


    Największym minusem Webber SP86 jest krótki czas działania na jednym ładowaniu, akumulator litowy ma pojemność 2200 mAh, naładowany do pełna wystarcza mniej więcej na 2 godziny ciągłego działania. Szkoda, że producent nie zastosował większej baterii. W środku urządzenia jest niewykorzystane miejsce, bez problemu zmieściłby się co najmniej jeszcze jeden taki akumulator (jest umieszczony w rączce i ma wymiary baterii AA).

    Producent mógłby też spróbować ograniczyć zużycie energii np. poprzez wprowadzenie możliwości wyłączenia/regulacji podświetlenia. Mocne, zbyt jasne podświetlenie, jest też sporym problemem w nocy. Pewną niedogodnością jest także długi czas "rozgrzewania" czujnika lotnych związków organicznych, trwa to 3 minuty. Jest to trochę uciążliwe, gdy chcemy dokonać szybkich pomiarów, to musimy czekać. Brakuje alarmów dla lotnych związków organicznych (TVOC) i pyłów zawieszonych (PM2.5 i PM10). Wykresy są mało czytelne, przy bardzo niskich i bardzo wysokich wartościach. Brakuje możliwości jakiegokolwiek zapamiętywania pomiarów. Minusem jest też podstawka, dość chybotliwa, mało stabilna.

    Czy warto kupić?


    Mimo tych wad (minusów), urządzenie jest bardzo użyteczne. Dzięki Webber SP86 uzyskujemy informacje o jakości powietrza, a powietrze wpływa bezpośrednio na nasze zdrowie. Mamy informację o stężeniu pyłów zawieszonych PM2.5 i PM10, lotnych związkach organicznych (TVOC) oraz stężeniu formaldehydu (HCHO). Informacja o pyłach zawieszonych jest bardzo pomocna, ponieważ możemy ograniczyć wyjścia z domu wtedy, gdy powietrze na zewnątrz jest zanieczyszczone. Przyda się też w mieszkaniu, do np. kontroli działania wentylacji w kuchni. Pomiar lotnych związków organicznych i formaldehydu będzie bardzo przydatny głównie w pomieszczeniach, a stężenia tych substancji, przy problemach z prawidłową wentylacją, mogą być naprawdę bardzo wysokie.

    Webber SP86 (zdjęcie własne) Opakowanie Webber SP86
    Webber SP86 i opakowanie (pudełko)


    Podsumowując, przez te 10 tygodni korzystałem z Webber SP86 codziennie, jest to bardzo przydatny produkt, mimo pewnych niedoskonałości, myślę jednak, że warto go mieć w domu.

    Aktualna cena Webber SP86

    Autor: Parasol (Stacje-Pogody.pl)
  • Komentarze (1)

    • Ocena treści
      Komentarz
    • 3
      "Nie mając żadnych wzorcowych przyrządów pomiarowych ciężko jest ocenić dokładność pomiarów, ale wyglądają na prawidłowe". Skąd ta pewność?. Wszystkie dotychczasowe testy produktów dla masowych odbiorców różnych firm wypadły bardzo marnie, Firma webber pisze o sp86 "Dokładny pomiar laserowy" nie przedstawiając żadnych dowodów. Skądinąd wiadomo, że pomiar laserowy jest mocna zakłócany przez mikro kropelki wody w mglisty i deszczowy dzień. Istotną wadą jest również brak rejestracji wyników. Być może w zamkniętych pomieszczeniach wyniki mogą być w jakimś stopniu poprawne pod warunkiem, że nie przywiązujemy dużej wagi do do bezwzględnych wartości wyników. PS. Ocena treści ma ograniczony wybór ,w/g mnie lepiej byłby określenie - niepewna.
      Data: 2021-01-07 16:04:55
      Dodał: Wicher
    Dodaj komentarz
    • Ocena treści:
    • Imię (nick):
    • Komentarz:

      Komentarz może mieć do 1999 znaków. Liczba wprowadzonych znaków: 0
    • Wpisz kod z obrazka:    Aby dodać komentarz wpisz kod z obrazka
 
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. O nas. Copyright © 2025 Stacje-Pogody.pl. Powered by WMrecenzje