Jesteś w » Strona główna » Artykuły i porady » artykuł
PLIKI COOKIES: Serwis używa cookies. Więcej informacji w regulaminie serwisu. OK (wyłącz komunikat)

Artykuły i porady

  • Stacje pogodowe typu WN198x - co warto o nich wiedzieć

  • 2024-01-31 11:07 | aktualizacja: 2024-01-31 11:07
  • Stacje pogody typu WN198x to produkty wyposażone w jednostki bazowe z kolorowymi ekranami (5.3 cala), na których wyświetlane są informacje o prognozie pogody, ciśnieniu powietrza, temperaturze, wilgotności oraz wietrze i opadach deszczu. Stacje tego typu mają także możliwość automatycznego wysyłania pomiarów do internetowych serwisów pogodowych (np. Weather Underground).
  • Wszystkie stacje pogodowe typu WN198x mają identyczne konsole, główna różnica to czujnik zewnętrzny. Model WN1981 został wyposażony w nowoczesny zintegrowany czujnik zewnętrzny, zasilany energią słoneczną, posiadający ultradźwiękowy wiatromierz, piezoelektryczny miernik opadów deszczu, termo-higrometr oraz czujnik promieniowania słonecznego i UV.

    Stacja pogodowa WN1981
    Stacja pogodowa WN1981


    W zestawie WN1980 znajdziemy zwykły zintegrowany czujnik zewnętrzny, ze zwykłym wiatromierzem i deszczomierzem. Czujnik ten nie ma panelu słonecznego, zasilany jest tylko z baterii, nie ma też pomiaru promieniowania słonecznego i UV.

    Stacja pogodowa WN1980
    Stacja pogodowa WN1980


    Stacje WN198x mają możliwość przesyłania pomiarów do internetowych serwisów pogodowych Ecowitt Weather, Weather Underground, Weather Cloud, Weather Observation Website (WOW) oraz na dowolny zdefiniowany przez użytkownika serwer.

    Stacja pogody typu WN198x jako Wi-Fi gateway dla czujników


    Konsola WN198x oprócz wyświetlania informacji z jednego czujnika zintegrowanego, dołączonego do urządzenia, może także odbierać i wyświetlać dane z 8 czujników temperatury i wilgotności (WH31). Ale to nie wszystko, bo stacja bazowa może służyć jako pośrednik/przekaźnik (Wi-Fi gateway) do przesyłania danych z wielu różnych czujników do internetowych serwisów pogodowych.

    Czujniki dla których stacja pogody typu WN198x może służyć jako Wi-Fi gateway


    Konsola ma pewien minus, bo jak dokładniej przejrzymy dane o tym produkcie, to znajdziemy informacje, że na ekranie LCD wyświetlają się tylko dane z czujników zewnętrznych dotyczące wiatru, deszczu, temperatury i wilgotności. W przypadku WN1981 oznacza to, że na wyświetlaczu nie znajdziemy informacji o promieniowaniu słonecznym i UV, jest to trochę dziwne, bo producent mógłby te dane wyświetlać w miejscu, w którym jest wyświetlane ciśnienie powietrza i opady deszczu.

    Oczywiście dane o promieniowaniu słonecznym i UV będą przesyłane do serwisów pogodowych, tak więc tam będziemy mogli je zobaczyć. Możemy też przesyłać dane na własną stronę i tam je archiwizować. Jak na własnej stronie archiwizować pomiary ze stacji pogodowej?

    Niewyświetlane pomiary z innych czujników można przeglądać w aplikacji (na stronie danych na żywo) lub w serwisie Ecowitt Weather, o ile oczywiście ustawiliśmy przesyłanie danych do tegoż serwisu.

    Aby zapobiec wpływowi grzejącej się elektroniki konsoli, na dokładność pomiaru temperatury i wilgotności, sensor temperatury i wilgotności umieszczony został na końcu anteny, którą należy ustawić prosto w górę, z dala od korpusu stacji. To bardzo dobre rozwiązanie, pozwala uzyskać dokładne odczyty temperatury i wilgotności w pomieszczeniu.

    Sensor temperatury i wilgotności wewnętrznej w antenie


    Stacje aktualnie są dostępne pod marką Ecowitt. Ecowitt WN1980 można kupić w cenie około 800 zł, natomiast na zakup Ecowitt WN1981 trzeba przeznaczyć około 1150 zł.

    Autor: Parasol (Stacje-Pogody.pl)
    Źródło informacji i zdjęcia: ECOWITT (Fine Offset Electronics Co.,Ltd)
  • Dodaj komentarz
    • Ocena treści:
    • Imię (nick):
    • Komentarz:

      Komentarz może mieć do 1999 znaków. Liczba wprowadzonych znaków: 0
    • Wpisz kod z obrazka:    Aby dodać komentarz wpisz kod z obrazka
 
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. O nas. Copyright © 2024 Stacje-Pogody.pl. Powered by WMrecenzje