PLIKI COOKIES: Serwis używa cookies. Więcej informacji w regulaminie serwisu. OK (wyłącz komunikat)
Artykuły i porady
Stacje pogodowe dalekiego zasięgu z komunikacją LoRa
2023-07-10 22:52 | aktualizacja: 2023-07-10 22:52
Producenci stacji pogodowych, zaczynają powoli wprowadzać na rynek urządzenia, wyposażone w chipy radiowe LoRa (Long Range). Produkty takie wyróżniają się dużym zasięgiem, nawet kilkanaście razy większym od standardowych stacji pogody. Zasięg takich stacji może dochodzić do 2 km w otwartej przestrzeni.
LoRa to system komunikacji bezprzewodowej dalekiego zasięgu o małej mocy, umożliwia przesyłanie niewielkich ilości danych na duże odległości przy niskim zużyciu energii.
Urządzenia wykorzystujące ten system komunikacji mogą działać nawet w odległości 10-15 km od siebie. Technologia LoRa wykorzystuje otwarte nielicencjonowane pasma 433 MHz, 868 MHz (Europa) i 915 MHz (Ameryka Północna).
Pierwsze stacje wykorzystujące technologie LoRa już się pojawiają, najczęściej mogą się pochwalić zasięgiem do 1.5 km w otwartym terenie. W praktyce, w realnych warunkach (zabudowania, drzewa, zakłócenia radiowe), może to oznaczać bezproblemowy zasięg do 0.5 km.
To bardzo dużo, bo standardowy zasięg czujników stacji pogodowych, w otwartym terenie w idealnych warunkach radiowych, najczęściej wynosi około 100 metrów. Stacje z komunikacją radiową LoRa mają 15x większy zasięg od przeciętnej stacji pogodowej, jest to też 5x większy zasięg od amerykańskich stacji firmy Davis Instruments, które dysponują transmisją (FHSS) na odległość do 300 metrów.
Przykładem amatorskiej stacji pogodowej, wykorzystującej tą technologie, może być Raddy L7 LoRa, stacja jest aktualnie dostępna na rynku amerykańskim w wersji 915 MHz.
Stacja pogody Raddy L7 LoRa
Autor: Parasol (Stacje-Pogody.pl)
Źródło zdjęć: Raddy