PLIKI COOKIES: Serwis używa cookies. Więcej informacji w regulaminie serwisu. OK (wyłącz komunikat)
Artykuły i porady
METEO SP74 - stacja pogodowa z pomiarem stężenia pyłów zawieszonych
2017-12-04 13:00 | aktualizacja: 2022-01-19 19:38
METEO SP74 to stacja pogodowa, której głównym zadaniem jest pomiar stężenia pyłów zawieszonych (PM 2.5 i PM 10) oraz lotnych związków organicznych (TVOC) i formaldehydu (HCHO) w powietrzu. Oprócz tego, urządzenie zostało wyposażone w pomiar temperatury i wilgotności. Dzięki stacji mamy informacje o poziomie substancji szkodliwych unoszących się w powietrzu i możemy je monitorować 24h na dobę.
Pomiary wykonywane przez METEO SP74 nie są tylko wyświetlane "na bieżąco", na 3.2 calowym kolorowym wyświetlaczu, ale są także zapamiętywane, możemy je później przeglądać na wykresach. Na ekranie znajdziemy także łatwą do odczytania informacje o aktualnej jakości powietrza w formie tzw. "buźki". Produkt jest dostępny w cenie 460-550 zł (sprawdź aktualną cenę).
Poniżej znajdziecie krótkie informacje o substancjach, które urządzenie jest w stanie wykryć w powietrzu i ich poziom monitorować.
Pyły zawieszone (aerozole atmosferyczne) to stałe cząstki, które mogą być pochodzenia naturalnego lub mogą być produkowane przez człowieka (zanieczyszczenia). PM2.5 to pyły zawieszone o wielkości cząstek nie większej niż 2,5 mikrometra. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), właśnie ten rodzaj pyłów zawieszonych jest najgroźniejszy spośród zanieczyszczeń atmosferycznych, a długotrwałe narażanie się na działanie pyłów PM2.5, skutkuje skróceniem średniej długości życia. PM10 to pyły zawieszone z cząstkami o wielkości nie większej niż 10 mikrometrów.
Lotne związki organiczne LZO lub VOC (z ang.) są produktem ubocznym w wielu procesach przemysłowych i stanowią źródło zanieczyszczenia środowiska. Znajdziemy je między innymi w farbach, klejach, zmywaczach, lakierach, rozpuszczalnikach, fotokopiarkach, tynkach, środkach przeciw molom, odświeżaczach powietrza, środkach czystości, dezodorantach, papierosach i wielu innych produktach. Stężenie lotnych związków organicznych w pomieszczeniach zamkniętych może być nawet 5 razy wyższe niż na zewnątrz. W zimie stężenie LZO w mieszkaniach może być 3-4 razy wyższe niż w lecie.
Długotrwałe przebywanie w pomieszczeniach z wysokim poziomem LZO, może prowadzić do powstania tzw. syndromu chorego budynku (sick building syndrome), gdzie ludzie źle się czują bez wyraźnego powodu, a objawy nasilają się, wraz z czasem spędzonym w pomieszczeniu. TVOC to suma wszystkich lotnych związków organicznych.
Formaldehyd (HCHO), inaczej aldehyd mrówkowy - organiczny związek chemiczny, jest gazem o charakterystycznej, duszącej woni i jest silną trucizną. Stosowany jest do wyrobu żywic syntetycznych, włókien chemicznych, barwników i jako środek odkażający. Wykorzystywany jest również w wyrobach kosmetycznych, głównie do paznokci i włosów. Ze względu na powszechne występowanie, formaldehyd stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia ludzi. W 2011 roku w USA został uznany jako czynnik rakotwórczy.
Jakość powietrza w pomieszczeniach i lotne związki organiczne (źródło: Sensirion)
Autor: Parasol (Stacje-Pogody.pl)
Źródło informacji i zdjęcia: METEO (P.H.U. Metrex)
Źródło informacji o pyłach zawieszonych, LZO i HCHO: Wikipedia