PLIKI COOKIES: Serwis używa cookies. Więcej informacji w regulaminie serwisu. OK (wyłącz komunikat)
Artykuły i porady
Jak zaktualizować oprogramowanie wewnętrzne stacji pogodowej Netatmo?
2019-08-01 17:00 | aktualizacja: 2019-08-01 21:00
4.5 pkt
Netatmo co jakiś czas wypuszcza nowe wersje oprogramowania wewnętrznego (firmware) do stacji pogodowej i dodatkowych modułów. Oprogramowanie wewnętrzne może się zmieniać nawet kilka razy w roku, np. w 2018 były 3 nowe wersje. Jak zmusić stacje do pobrania najnowszej wersji oprogramowania wewnętrznego?
Netatmo twierdzi, że nowe oprogramowanie jest stopniowo przesyłane do wszystkich urządzeń, ale z własnego doświadczenia wiem, że jest z tym różnie. Często taka aktualizacja może trwać bardzo długo, kilka miesięcy, a nawet więcej, niektórzy twierdzą, że nigdy nie mieli takiej automatycznej aktualizacji.
Ale jest pewien sposób, aby zmusić stacje do pobrania najnowszej wersji oprogramowania wewnętrznego. Uruchamiamy aplikacje Netatmo na smartfonie i włączamy komunikacje Bluetooth. Wchodzimy w "Settings", wybieramy naszą stacje, a następnie "Setup Wi-Fi" i postępujemy według wskazówek wyświetlanych na ekranie. Przed zmianą ustawień WiFi stacja zawsze sprawdza aktualizacje, i gdy jest ona dostępna, to ją pobiera i instaluje. Po instalacji, gdy dochodzimy do zmiany ustawień WiFi, wybieramy że chcemy pozostawić obecne ustawienia. W ten prosty sposób wymuszamy aktualizacje oprogramowania wewnętrznego.
A jak wygląda aktualizacja? Moduł główny pobiera nowe wersje oprogramowania wewnętrznego dla wszystkich modułów (głównego wewnętrznego, dodatkowych wewnętrznych, zewnętrznego, wiatromierza oraz deszczomierza). Główny moduł wewnętrzny jest aktualizowany od razu po pobraniu aktualizacji, natomiast pozostałe moduły, jeżeli wymagają aktualizacji, są aktualizowane drogą radiową w ciągu 6 godzin.
Automatyczna aktualizacja wykonywana przez Netatmo może trwać bardzo długo, dlatego warto dwa razy w roku wejść w ustawienia WiFi (w aplikacji Netatmo) i wymusić pobranie aktualizacji, jeżeli nowa wersja firmware nie będzie dostępna, to po prostu zrezygnujemy ze zmiany ustawień WiFi.
-------------
27 maja 2019 pojawiła się nowa aktualizacja, która poprawia zabezpieczenia WiFi oraz dodaje możliwość kalibracji ciśnienia i wilgotności.
Po aktualizacji powinniśmy mieć takie wersje firmware:
- moduł główny: v140
- moduł zewnętrzny: v44/46
- dodatkowy moduł wewnętrzny: v44
- deszczomierz: v8
- wiatromierz: v19
Autor: Parasol (Stacje-Pogody.pl)
Komentarze (2)
Ocena treści
Komentarz
4
Paweł, z tego co się orientuje, to musisz poprosić dział pomocy technicznej Netatmo o przywrócenie danych ze starego czujnika. Trzeba będzie podać adres MAC stacji i numer starego i nowego modułu (czujnika). Generalnie, to przed wymianą jakiegokolwiek modułu najlepiej zrobić kopie zapasową danych, czyli pobrać dane w formacie CSV/XLS.
Data: 2019-08-16 18:15:51
Dodał: Parasol
5
Czy autor może wie jak zachować dane pomiarowe w chmurze po wymianie zewnętrznego czujnika Netatmo? Ostatnio wymieniłem czujnik wiatru i po zainstalowaniu dane z poprzedniego znikły.
Pozdrawiam