Jesteś w » Strona główna » Artykuły i porady » artykuł

Artykuły i porady

  • GARNI 3015 Arcus i Bresser 7003500 - stacje meteorologiczne o dużych możliwościach

  • 2022-07-30 11:50 | aktualizacja: 2022-07-30 21:48
  • GARNI 3015 Arcus i Bresser WIFI HD (7003500) to funkcjonalnie identyczne stacje pogodowe z łącznością Wi-Fi, mogące przesyłać pomiary do serwisów pogodowych, takich jak np. Weather Underground. Wyposażone w atrakcyjne 7 calowe kolorowe wyświetlacze HD TFT i zintegrowane czujniki zewnętrzne (7w1) z FARS. Mogą nie tylko przesyłać dane do Internetu, ale mają także możliwość automatycznego zapisu danych w zewnętrznej pamięci flash (pendrive), podłączonej do portu USB.
  • GARNI 3015 Arcus Bresser WIFI HD 7003500
    GARNI 3015 Arcus i Bresser WIFI HD (7003500)


    Jednostka główna (konsola) posiada kolorowy ekran o rozdzielczości 800 x 480 pikseli, na którym wyświetlane są informacje pogodowe w formie liczbowej, graficznej oraz na wykresach. Stacja bazowa oprócz informacji z wszystkich czujników zewnętrznych, wyświetla także ciśnienie atmosferyczne, wewnętrzną temperaturę i wilgotność, prognozę pogody, fazę księżyca oraz czasy wschodów i zachodów słońca i księżyca, a także różne indeksy pogodowe (punkt rosy, temperaturę odczuwalną, indeks ciepła itp.).

    Ekran główny (szczegółowy)
    Ekran główny (szczegółowy)
    (zdjęcie: GARNI technology)

    Prognoza pogody składa się z 6 symboli pogodowych, które zmieniają się w zależności od zmian ciśnienia atmosferycznego. Czasy wschodów i zachodów są dokładne, ponieważ są wyznaczane na podstawie długości i szerokości geograficznej oraz strefy czasowej. To bardzo dobre rozwiązanie.

    Wartości maksymalne i minimalne
    Wartości maksymalne i minimalne
    (zdjęcie: GARNI technology)

    Konsola ma możliwość ustawienia wielu różnych alarmów dla mierzonych parametrów pogodowych, możemy ustawić alarmy przekroczenia (high) lub obniżenia (low) dla określonej wartości, po której alarm zostanie uaktywniony. Przykładowo, możemy ustawić alarm dla temperatury wewnętrznej, gdy spadnie np. poniżej 10°C lub gdy będzie większa niż np. 30°C, albo dla ciśnienia atmosferycznego, gdy spadnie o 10 hPa w ciągu 30 minut.

    Ustawianie alarmów
    Ustawianie alarmów
    (zdjęcie: GARNI technology)

    Stacje mają także możliwość kalibracji wszystkich mierzonych parametrów pogodowych. Jeżeli uważamy, że jakiś pomiar jest niedokładny i mamy jakieś wiarygodne urządzenie wzorcowe, to możemy z tej opcji skorzystać.

    Kalibracja
    Kalibracja
    (zdjęcie: GARNI technology)

    Dane zmierzone przez stacje mogą być wysyłane do internetowych serwisów pogodowych, takich jak ProWeatherLive, Weather Underground, czy WeatherCloud. Możemy je również przesyłać na dowolny serwer, także na własny, o ile będziemy umieli takie dane odebrać i przetworzyć.

    Pomiary mogą być także automatycznie archiwizowane w formacie CSV, na podłączonym do stacji dysku flash (pendrive). Możemy wybrać odstęp, co jaki czas dane będą zapisywane, do wyboru mamy 5, 10 lub 30 minut.

    Dane są zapisywane w plikach z rozszerzeniem ".csv". Co 7 dni generowany jest nowy plik z danymi, który nazywany jest według schematu "Data_YYYYMMDD_HHMMSS.csv". Zapisane informacje możemy przeglądać na ekranie stacji, w formie tabel lub wykresów, możemy je również przenieść do komputera PC i przeanalizować w arkuszu kalkulacyjnym (np. Excelu).

    Zapisane dane - tabela
    Zapisane dane - tabela
    (zdjęcie: GARNI technology)

    Zintegrowany czujnik zewnętrzny (7w1) zasilany jest przede wszystkim energią słoneczną, ale ma także zasilanie bateryjne, które jest wykorzystywane wtedy, gdy jest noc lub pochmurny dzień. Czujnik mierzy siłę i kierunek wiatru, opady deszczu, temperaturę i wilgotność, promieniowanie słoneczne oraz indeks UV. Do stacji można podłączyć także 7 dodatkowych czujników temperatury i wilgotności, jeden taki czujnik znajdziemy w zestawie.

    Bresser WIFI HD 7003500 - zintegrowany czujnik zewnętrzny
    Zintegrowany czujnik zewnętrzny
    (Bresser WIFI HD 7003500)

    Czujniki i konsola komunikują się w paśmie 868 Mhz, mogą być maksymalnie oddalone od siebie o 150 metrów, dotyczy to otwartej przestrzeni. Pozytywny wpływ na zasięg i stabilność komunikacji ma zewnętrzna rozkładana antena w konsoli.

    Informacje wyświetlane z każdego czujnika mogą być opisane własną nazwą, np. czujnik umieszczony w kuchni możemy nazwać "kuchnia", wtedy taka nazwa pojawi się przy danych z tego czujnika. Bardzo dobre i czytelne rozwiązanie.

    Informacje z czujników
    Informacje z czujników
    (zdjęcie: GARNI technology)

    Sensor temperatury i wilgotności, w zintegrowanym czujniku zewnętrznym, posiada osłonę radiacyjną (przeciwsłoneczną) z wentylatorem (tzw. FARS). Wentylator nie pracuje cały czas, ale włącza się wtedy, kiedy jest naprawdę potrzebny - gdy świeci słońce i średnia prędkość wiatru nie przekracza 5 m/s. FARS to bardzo dobre rozwiązanie, bo minimalizuje wpływ promieniowania słonecznego na pomiar temperatury. To kolejna duża zaleta tych stacji.

    FARS
    FARS
    (zdjęcie: GARNI technology)

    Z tyłu konsoli znajdziemy gniazdo zasilania umieszczone na przewodzie, takie rozwiązanie jest stosowane, gdy chce się umieścić wewnętrzny sensor temperatury i wilgotności na zewnątrz urządzenia, aby pomiarów nie zniekształcała grzejąca się elektronika. To też bardzo dobre rozwiązanie.

    GARNI podaje, że produkt wykorzystuje precyzyjne i wysokiej jakości sensory szwajcarskiej firmy SENSIRION. Bresser nie umieszcza takiej informacji, ale ze względu na podobieństwo obu produktów, można oczekiwać, że będą to także sensory SENSIRION.

    Ile takie stacje meteo kosztują? W momencie pisania tego tekstu, GARNI 3015 Arcus można kupić za około 1700-1900 zł (sprawdź aktualną cenę), natomiast Bresser WIFI HD (7003500) za mniej więcej 1800-2200 zł.

    Autor: Parasol (Stacje-Pogody.pl)
    Źródło informacji i zdjęcia: Bresser GmbH, GARNI technology
  • Dodaj komentarz
    • Ocena treści:
    • Imię (nick):
    • Komentarz:

      Komentarz może mieć do 1999 znaków. Liczba wprowadzonych znaków: 0
    • Wpisz kod z obrazka:    Aby dodać komentarz wpisz kod z obrazka
 
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. O nas. Copyright © 2024 Stacje-Pogody.pl. Powered by WMrecenzje