Jesteś w » Strona główna » Abatronic » 02 038 » Opinie
PLIKI COOKIES: Serwis używa cookies. Więcej informacji w regulaminie serwisu. OK (wyłącz komunikat)

Opinie stacja pogodowa Abatronic 02 038

(3.5 pkt)
Stacja pogodowa Abatronic 02 038
  • Jakość:
    4 pkt
  • Funkcjonalność:
    4 pkt
  • Niezawodność:
    4 pkt
  • Dokładność:
    3 pkt
  • Koszt:
    4 pkt
Sortuj według: data ↑ | ocena | pomocność
    • (3 pkt)
      astro
    • Data dodania: 2011-12-01 12:58:26
    • Nie polecam tego produktu Nie polecam tego produktu
    • Miałem tą staję pogodową od kolegi na 1-2 dni, tak do testów. Stacji nie kupiłem, więc nie muszę sam siebie przekonywać/ oszukiwać, że "mimo wszystko" to był dobry zakup. Po jej "osiągach" na razie się wstrzymam (na stację o dobrej dokładności pomiaru trzeba wydać od 400-500zł w górę, te tanie nie ma większej różnicy jakości pomiaru czy kupuje się za 50zł z marketu, czy 150zł stację z bajerami) z zakupem elektroniki do pomiaru pogody, bo:

      1. zwykły termometr (z dużą, dokładną podziałką) oparty na rozszerzalności cieplej alkoholu, ma podobną lub nawet lepszą dokładność od tej stacji, bo błąd b-e-z-w-z-g-l-ę-d-n-y przez lata mierzony w różnych warunkach, to co najwyżej +/- 0.5 st.C

      2. Ogólną wilgotność, z lepszą dokładnością "mierzy" ludzka skóra i inne zmysły niż czujnik wilgotności (nie wiem może uszkodzony) tego urządzenia. W domu pokazywał 50-55% i tyle rzeczywiście mogło być. Po wyniesieniu na dwór (i daniu mu 1-1.5h na ustabilizowanie się odczytów) gdzie wilgotność była na początku rzędu 85%, a potem ok. 95% (chwilami lekka mżawka, więc 99-100%) czujnik zew. wyświetlał wartości z przedziału 62-66%!! xD

      Mógłbym zrozumieć, że pomiar wilgotności tak wariuje np. w czasie pobytu na pustyni w Maroku w pełnym słońcu (wilgotność z przedziału 0-20%) lub podaje 88% zamiast realnych 95%, bo to ekstrema dla higrometru, ale zaniżanie wartości higrometru o 25-30%, to już gruby błąd systematyczny. Pytanie jeżeli czujnik zew. może z czasem uległ awarii, to dlaczego stacja-matka (na zewnątrz obok czujnika zew.) podawała podobne dane, co czujnik zewnętrzny, czyli +6st.C i 64% wilgotność, zamiast 85-95%?

      O dokładności barometru się nie wypowiadam, bo nie było czasu się za to porządnie zabrać - musiałbym podjechać bliżej regionalnej stacji IMGW. W każdym razie pomiar (względny) w przybliżeniu odpowiadał chwilowej tendencji i w pewnym (bliżej nieznanym) stopniu tempie przyrostu ciśnienia. Przynajmniej pomiary miały kierunek w dobrą stronę (strzałki zmiany pogody), bo same chmurki na ekranie błędnie wskazywały teoretyczny stan pogody - wiadomo o tej porze roku ciśnienie zmienia się dynamicznie i stacja może nie nadążać za zmianami pogody xD
      Ciągle migające na ekranie słupki z historią ciśnienia, bardzo denerwujące (po kilku godzinach zakleiłem je taśmą) - nie wiem, być może z czasem można się do tego przyzwyczaić ;)

      Wskazywane temperatury między stacją, a czujnikiem zew. leżących obok siebie (po ponad 1h ustabilizowaniu się odczytów): czujnik zewnętrzny pokazywał (sumowanie się obu błędów względnych urządzenia) regularnie temperaturę wyższą o 0.3 do 0.4 st.C niż stacja-matka.

      Przypomnę, że wg. testu Komputer Świat 10/2009, stacja ActiveJet AEL-107 (która ma podobno te same czujniki co Viking, który jest tańszym zamiennikiem tego modelu) ma dokładność pomiaru stacja(czujnik):
      temperatury +/- 1.0 st.C (poniżej +/- 0.5 st.C)
      wilgotność +/- 2% (+/- 6%)
      ciśnienie +/- 5.5 hPa (brak)

      (Nie wiem, czy ktoś w ogóle zadał sobie trud w tym "teście" by to sumiennie/ empirycznie z pełną metodologią zmierzyć, czy to tylko "test wartości deklarowanych")

      Wysokość rzędu 25cm, jak dla mnie - subiektywnie - o 5-10 st.C za duża.

      Jestem osobą pragmatyczną, więc cukru w tym przypadku za dużo nie było. Stacja pogody ma przede wszystkim mierzyć parametry pogody (elektroniczna, czyli odczyt szybszy niż tradycyjnymi miernikami, nie na odwrót) być przez większość czasu niezawodna, a dopiero potem "wyglądać", mieć dobrą jakość czy 100 funkcji.

      Nie zależnie od tego czy stacja ma kosztować, 100-200zł czy profesjonalna 500-1000zł, ZAWSZE
      idź zobacz drogi użytkowniku, dany model w lokalnym sklepie, sprawdź czy fizycznie Tobie odpowiada, jaka jest jakość odczytów i dopiero wtedy kup AGD/RTV od razu na miejscu lub wysyłkowo. NIGDY nie kupuj jakiejkolwiek stacji pogody (np. na prezent) bez wcześniejszego trzymania jej w ręku, bo inaczej jest duża szansa że się zawiedziesz.
    • Zalety
      + W moim przypadku zegar przez DCF ustawił się w max. kilka minut,więc Ok.
      + Dokładność (względna) pomiaru czujnika zew. temperatury rzeczywiście może zawierać się w przedziale 0.2-0.4 st.C
      bezwzględna (ogólna) niestety przeważnie zawyżona o prawie 1 st.C
    • Wady
      - Odczyty wilgotności (w tym konkretnym egz.) tylko w pomieszczeniu (30-40 do 60%) mogły odpowiadać rzeczywistości.
      - Czas odczytu. Wiadomo czujnik elektroniczny!
      Co z tego że aktualizacja danych z czujnika jest co 48sek. jak po zamianie otoczenia ustabilizowane pomiarów zajmuje nigdy mniej niż 30min. ale nie więcej niż 1.5h.
      - Denerwująca bezustannie migająca (albo nie umiałem tego wyłączyć hehee) historia zmian ciśnienia.
      • Niezawodność:
        4 pkt
      • Dokładność:
        2 pkt
    • Pomocność opinii: 1 pkt
      Czy opinia jest pomocna?
      Tak Nie
    • (4 pkt)
      Gotoxy
    • Data dodania: 2010-11-18 23:15:11
    • Jakieś 1 miesiąc temu stałem się szczęśliwym właścicielem tej oto stacji.

      Ogólnie prezentuje się nieźle, w miarę czytelny wyświetlacz, duże cyfry.
      Sprawdzałem stację pod kontem dokładności. Kiedy położyłem czujnik wewnętrzny koło stacji i poczekałem ok 1 h poziom temperatury różnił się ok 0,2^oC a wilgotność o kilka %. Więc całkiem nieźle.

      Kolejnym testem był zasięg zewnętrznego modułu. Przez 2 ściany i strop sygnał przeszedł bez problemu (ściany działowe). Zasięg na jakim działa to około 10 m wraz ze ścianami.

      Następnie przetestowałem DCF. Akurat miałem to szczęście że była zmiana czasu. Aktualną godzinę otrzymał niestety dopiero około 10:00 am następnego dnia.
      Natomiast kiedy wkładam baterię godzinę otrzymuje dość szybko bo po kilku minutach.

      Wadą stacji nie wątpliwie jest utrata godziny po zaraz po wyjęciu baterii.
      Drugą ciekawą wadą jest migający barometr. W tym polu nie mam dużego doświadczenia ale widzę że barometr co chwilę ładnie rysuje wykres i znika, i tak w kółko.

      Tak ogólnie to stację kupiłem za 130 zł i jestem zadowolony. Prosta stacja ale w miarę dokładna.

      • Jakość:
        4 pkt
      • Funkcjonalność:
        4 pkt
      • Niezawodność:
        4 pkt
      • Dokładność:
        4 pkt
      • Koszt:
        4 pkt
    • Pomocność opinii: 2 pkt
      Czy opinia jest pomocna?
      Tak Nie
 
Copyright © 2024 Stacje-Pogody.pl. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.
Powered by WMrecenzje