Jesteś w » Strona główna » Renkforce » WH2315 » Opinie
PLIKI COOKIES: Serwis używa cookies. Więcej informacji w regulaminie serwisu. OK (wyłącz komunikat)

Opinie stacja pogodowa Renkforce WH2315

(3.5 pkt)
Stacja pogodowa Renkforce WH2315
  • Jakość:
    3.5 pkt
  • Funkcjonalność:
    3.5 pkt
  • Niezawodność:
    2 pkt
  • Dokładność:
    2 pkt
  • Koszt:
    4.5 pkt
Sortuj według: data ↓ | ocena | pomocność
    • (4 pkt)
      maciek7373
    • Data dodania: 2017-10-29 22:20:18
    • Polecam ten produkt Polecam ten produkt
    • Witam, od około dwóch miesięcy jestem posiadaczem stacji pogodowej Renkforce WH 2315. Wcześniej korzystałem z innych stacji, o uboższych funkcjach. Wybrałem tą stację z kilku powodów, najważniejszym oprócz ceny była: możliwość oddzielenia czujników, pamięć danych pogodowych z przed kilku dni wraz z datą i godziną zajścia, oferowana funkcjonalność, oraz sam wygląd zewnętrzny stacji.

      Sam czujnik prędkości i kierunku wiatru zamontowałem na dachu kamienicy (około 18m) w której mieszkam. Zaś czujnik temperatury na słupku 1.5m nad ziemią oraz deszczomierz wraz z solarem na wysokości 2.5 m. Czujniki połączyłem ze sobą dokupionym kablem telefonicznym zewnętrznym, odpornym na warunki atmosferyczne oraz UV. Wcześniej sprawdzając wyświetlane wskazania przed, jak i po podłączeniu przez wspomniany kabel. Problemów większych z połączeniem nie było, wszystko za pomocą wtyczek telefonicznych typu "RJ". Różnic w działaniu ani wyświetlanych danych nie zauważyłem.

      Dokupiłem również zalecane akumulatorki do stacji bazowej, zaś do czujnika zewnętrznego akumulatorki były dołączone w zestawie. Wszystko póki co działa dobrze, od huraganowych wiatrów po ulewne deszcze, jakie towarzyszą jesiennej aurze. Na huraoptymizm trochę jednak za wcześnie. Po co najmniej roku będzie można coś więcej powiedzieć.

      Warto zaznaczyć, że stacja odbiera poprzez zewnętrzny czujnik sygnał DCF, u mnie najdalej sygnał pojawia się do około 2 godz. po podłączeniu stacji, tak więc czasu ustawić nie muszę. Czas letni jak i zimowy też samoczynnie się przestawia. Dużą zaletą jest też możliwość kalibracji wskazanych wartości, w przypadku kiedy mamy dostęp do danych z innych precyzyjnych urządzeń. Tu stanowiska zajmował nie będę, bo nie mam dostępu do, na tyle dokładnych danych.

      Istnieje również możliwość zmiany ciśnienia względnego na bezwzględne i na odwrót, ustawiając sobie oczywiście ciśnienie względne do miejsca w którym się znajdujemy jak i wysokości na której się znajduje nasza stacja. Co do dokładności i kalibracji ustawień też, zbyt wiele powiedzieć nie mogę, jak wcześniej wspominałem nie mam do czego się odnieść. Za zaletę mogę uznać również wyświetlanie trendów, w postaci strzałek przy wartościach temperatur, niestety brak jej przy wykresie ciśnienia.

      Teraz trochę tego co można by nazwać wadami. Pierwsza rzecz to opis wraz z instrukcją obsługi. Wprawdzie dostajemy po polsku dokumentację, jednak trzeba dochodzić do wielu rzeczy samemu. Brak dokładniejszego omówienia co oznaczają wyświetlane wskazania, jak i interpretację stanu pamięci (do tej pory nie rozumiem, co oznacza? Np. zapis stanu pamięci w postaci "HISTORY P/R 12.O7").

      Jak zresetować wszystkie dane? Brak przycisku "reset", który kasowałby wszelkie dane i przywracał stację do ustawień fabrycznych. Na początku, przy instalacji czujników zewnętrznych, przypadkowo nabiłem impulsy w czujniku deszczu, przez co stacja pokazywała dużą ilość opadów, których w żaden sposób nie mogłem usunąć. Prawdopodobnie dopiero reset czujnika solarnego usunął te dane. Szkoda, że zapomniano o tym wspomnieć w opisie.

      Obsługę stacji też uznałbym za mało intuicyjną, dopiero po kilku dniach opanowałem tą sztukę. Tragedii jednak nie ma. Warto zwrócić uwagę na to, że każde przyciśnięcie któregokolwiek przycisku włącza podświetlanie stacji, czy tego chcemy czy nie. Nic w tym złego by nie było, gdyby nie fakt, że po kilku minutach temperatura widocznie zaczyna wzrastać. Problemem mogłaby by się okazać kalibracja temperatury, paradoksalnie w momencie ustawienia, automatycznie włącza się podświetlenie, które podnosi temperaturę. Lepiej byłoby zastosować oddzielny przycisk podświetlenia.

      Za duży minus uznam też, brak możliwości bezpośredniego połączenia z internetem dla obserwacji wskazań pogodowych poza domem, z poziomu np. telefonu lub komputera mającego dostęp do sieci internetowej. Sam program, który dostajemy wraz z zestawem, choć prosty też nie daje nam takiej możliwości. Również zapisane dane ze stacji są niekompletne, ucięte. Wyświetlane są listy, które nie mieszczą się w całości na ekranie monitora, te zostają nie zapisane. Być może to wina jakiś ustawień? Zwróciłem uwagę też na fakt, że wskazanie po kilku chwilach bezczynności przestają być odświeżane, lub całkiem zanikają, nie wiadomo gdzie leży problem? Brak jakiejkolwiek ikonki na stacji o podłączeniu do komputera.

      Warto wspomnieć, że program jest w języku polskim, co stanowi duży plus. Szkoda, że sama stacja nie oferuje opcji zmiany języka. Zaś instalacja jest banalnie prosta, nawet dla kogoś kto nie ma doświadczenia w tej kwestii. Stacja wyposażona jest również, oprócz wejścia USB, w gniazdo zasilania zewnętrznego. Problem w tym, że nie wiadomo, czy urządzenie przy podłączeniu zasilacza korzysta dalej z akumulatorków, które znajdują się w jego wnętrzu, czy nie? Czy doładowywane są akumulatorki? Jak ma to miejsce w czujniku zewnętrznym przez dodatkowy solar. Tu również brak jakiejkolwiek ikonki, czy informacji w opisie.

      Z opisu wynika, że stacja potrzebuje zasilacza o napięciu 5V 1.5A. Po podłączeniu zasilacza, ładowarki ze starego telefonu 5V 500mA, stacja również działa bez najmniejszych problemów, mowa o stacji bez akumulatorków, wraz z włączonym podświetlaniem, to akurat nie jest wadą. W momencie włożenia nowo kupionych akumulatorków, stacja widocznie szwankowała przygaszając się przy wciśnięciu któregokolwiek przycisku, nie wyświetlając przy tym informacji o niskim poziomie baterii (później je naładowałem za pomocą ładowarki, problem ustąpił). Stąd pomysł na wykorzystanie ładowarki jako zasilacza, który akurat miałem. Pobór prądu mierzyłem za pomocą testera, ten jednak wskazywał na 5V 0,2A tylko przy włączonym podświetlaniu. W każdym innym przypadku wskazania pokazywały 5V 0A. Tak przy odłączonej stacji, jak i podłączonej, napięcie wynosiło tą samą wartość około 5V, co wskazywałoby na bardzo niski pobór prądu. Podobnie z włożonymi akumulatorkami. Wspomnę, że ładowarka nawet po dłuższym czasie zasilania stacji bez akumulatorków, nie nagrzewała się w żaden odczuwalny sposób. Wiadomo tylko, że jakiś pobór prądu być musiał.

      Ogólnie mimo kilku wad, które przedstawiłem wcześniej, stacja ma również wiele zalet, jak choćby niskie zużycie energii, co myślę poskutkuje długim czasem eksploatacji na jednych akumulatorkach bez ładowania.

      Jestem zadowolony z zakupu. Polecam wszystkim tym, którzy mają choć odrobinę zainteresowania, w zachodzących wydarzeniach pogodowych, oraz mają możliwość zamontowania czujników na zewnątrz, np: w przydomowym ogrodzie, lub innym bezpiecznym miejscu.
    • Produkt posiadam od kwartału
    • Zalety
      Nieduża cena, jak za stację tak bogato wyposażoną w różnego rodzaju czujniki.
      Wygląd zewnętrzny wraz wyświetlanymi najpotrzebniejszymi danymi.
      Pełny zapis danych w stacji sprzed kilku dni wraz z datą i godziną zajścia.
      Dodatek w postaci odpowiedniego oprogramowania do komputera.
      Odbiór sygnału DCF.
      Niskie zużycie energii.
    • Wady
      Słaby opis instrukcji i obsługi.
      Brak opcji zmiany języka.
      Brak przycisku "reset".
      Mało intuicyjna obsługa.
      Brak komunikacji bezprzewodowej z internetem.
      • Jakość:
        4 pkt
      • Funkcjonalność:
        4 pkt
      • Koszt:
        4 pkt
    • Pomocność opinii: 9 pkt
      Czy opinia jest pomocna?
      Tak Nie
    • (3 pkt)
      adrian34245
    • Data dodania: 2019-04-02 11:56:13
    • Nie polecam tego produktu Nie polecam tego produktu
    • Stacje użytkowałem przez ponad rok. Zakupiłem ją w grudniu 2017, a następnie w marcu 2019 zmieniłem na EFWS 2900. Renkforce WH2315 zakupiłem u Conrada i jako pierwsza stacja u mnie początkowo robiła na mnie wrażenie i byłem bardzo zadowolony. Niecałe dwa miesiące później, kiedy już trochę bardziej zapoznałem się z tematem meteorologii, wady tej stacji z dnia na dzień coraz bardziej mnie drażniły.

      Może na początku mojej skromnej opinii opowiem co jest dobre w tej stacji. Dobrze wykonana jest przede wszystkim konsola i anemometr. Nienagannie stacja dokonuje również pomiaru nasłonecznienia i indeksu UV. To wszystko za co płacimy w tej stacji. Osłonka do czujnika wykonana jest w stylu zabawki. Temperaturę potrafi zawyżać o 4-6°C!!! Kierunkowskaz wiatru jest bardzo niestabilny, przy mniejszych prędkościach wiatru pokazuje wszystkie możliwe kierunki. Deszczomierz zaniża opady ze względu na płytkie korytko i jego powierzchnię.

      Ale co jest najgorsze? Zasięg od konsoli do stacji. Producent daje do 100 m w linii prostej, ale jest to nieprawdą. Maksymalny zasięg wynosi 50 m, a przez przeszkody jeszcze mniej. Ponadto często gubi sygnał w trakcie większych opadów (przede wszystkim burz). Aby przesyłać dane na serwer Wundergroud komputer musi być włączony, co jest bardzo dużym minusem.

      Podsumowując, osobie która się zastanawia nad kupnem tej stacji i czyta moją opinię mówię wprost. Dołóż 100-200 zł i kup sobie coś lepszego z modułem WIFI.
    • Produkt posiadam od roku
    • Zalety
      - pomiar UV i nasłonecznienie
      - dobrze wykonana konsola
      - przyzwoicie mierzony poryw wiatru
    • Wady
      - bardzo płytka powierzchnia deszczomierza
      - niestabilny kierunkowskaz wiatru
      - cena nieadekwatna do jakości produktu
      - tragicznie wykonana osłonka
      - brak modułu WIFI
      - zasięg
      - zrywanie sygnału w trakcie większego załamania pogody
      • Jakość:
        3 pkt
      • Funkcjonalność:
        3 pkt
      • Niezawodność:
        2 pkt
      • Dokładność:
        2 pkt
      • Koszt:
        5 pkt
    • Pomocność opinii: 5 pkt
      Czy opinia jest pomocna?
      Tak Nie
 
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. O nas. Copyright © 2024 Stacje-Pogody.pl. Powered by WMrecenzje