Jesteś w » Strona główna » Artykuły i porady » artykuł
PLIKI COOKIES: Serwis używa cookies. Więcej informacji w regulaminie serwisu. OK (wyłącz komunikat)

Artykuły i porady

  • Jak stacja pogodowa prognozuje pogodę?

  • 2017-04-22 12:46 | aktualizacja: 2017-04-23 10:29
    5 pkt
  • Wiele osób zapewne zastanawia się, jak urządzenie elektroniczne, którym jest domowa stacja pogodowa, może prognozować pogodę. Jakie parametry pogodowe brane są pod uwagę do takiej prognozy i jaka jest sprawdzalność takiej prognozy?
  • Producenci domowych stacji pogodowych najczęściej nie informują dokładnie, jak taka prognoza pogody działa. Przeważnie w instrukcjach obsługi znajdziemy tylko informacje, że stacja prognozuje pogodę na najbliższe 12-24 godziny na podstawie zmian ciśnienia atmosferycznego.

    Możemy się domyślać, że działa to mniej więcej tak, gdy ciśnienie zdecydowanie spada w określonym czasie, to stacja wyświetla symbol pogorszenia pogody (np. "chmury" zmieniają się na "deszcz"), gdy zdecydowanie wzrasta, to pojawia się symbol wskazujący na poprawę pogody (np. "chmury" zmieniają się na "słońce").

    Prognoza pogody w stacji pogodowej
    Prognoza pogody w stacji pogodowej La Crosse Technology S85814


    Ale są też wyjątki, np. firma La Crosse Technology zamieszcza trochę więcej informacji na ten temat. Możemy z nich się dowiedzieć, że produkty tego producenta przez 7 do 10 dni, a niektóre modele nawet przez 3 do 4 tygodni, kalibrują ciśnienie atmosferyczne w celu wygenerowania dokładnej prognozy pogody. Stacje pogodowe odczytują ciśnienie atmosferyczne co kilkanaście minut, te odczyty są uśredniane co godzinę i codziennie, a następnie zapisywane w nieulotnej pamięci urządzenia.

    Prognoza pogody jest generowana na podstawie średnich godzinowych z ostatnich czterech godzin, a także, dla większej dokładności prognozy, aktualne średnie ciśnienie atmosferyczne jest porównywane do średniego ciśnienia z ostatnich czterdziestu dni. Dokładność (sprawdzalność) takiej prognozy to 70-75%.

    Czyli, aby prognoza stacji pogodowej była jak najbardziej dokładna, to nie powinniśmy zmieniać jej lokalizacji np. przenosić na inne piętro, bo wtedy zmienia się ciśnienie atmosferyczne, a to ma wpływ nie tylko na bieżącą prognozę, ale i na przyszłą, bo dane są zapisywane w pamięci urządzenia.

    Krótko to można podsumować. Stacja pogodowa "uczy się", im dłużej znajduje się w jednym miejscu, tym dokładniejsza będzie jej prognoza pogody.

    Stacje pogodowe, w których wykorzystano taką bardziej zaawansowaną, opisaną tu metodę prognozowania pogody, możemy rozpoznać po tym, że prognoza stanie się wiarygodna nie po 24 godzinach, a dopiero po dłuższym okresie czasu (7-30 dniach).

    Autor: Parasol (Stacje-Pogody.pl)
    Źródło informacji i zdjęcia: La Crosse Technology Ltd.
  • Komentarze (3)

    • Ocena treści
      Komentarz
    • 5
      Teraz wiem jak zrobić własną stację pogodową.
      Data: 2019-05-21 03:50:41
      Dodał: Zbychu
    • 5
      Niezłe. Fajnie, że te urządzenia rozwijają się.
      Data: 2018-08-27 14:56:06
      Dodał: Ewa
    • 5
      ... no super info :)
      Data: 2017-04-22 14:16:46
      Dodał: Rychu
    Dodaj komentarz
    • Ocena treści:
    • Imię (nick):
    • Komentarz:

      Komentarz może mieć do 1999 znaków. Liczba wprowadzonych znaków: 0
    • Wpisz kod z obrazka:    Aby dodać komentarz wpisz kod z obrazka
 
Copyright © 2024 Stacje-Pogody.pl. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.
Powered by WMrecenzje